Wielki doradca

Oddaje się, że czasami za wysoka wiedza nie chociaż nie ułatwia podjęcia decyzji, a wręcz szczególnie ten proces hamuje oraz utrudnia.
Przekonaliśmy się o tymże na przykładzie urzędnika samorządowego wysokiego poziomu, jaki tym razem siedział wyjątkowo milczący, popijał kawę małymi łyczkami, jakby się bał poparzyć oraz cicho wystukiwał na poręczy fotela rytm jakiejś melodii, która najwyraźniej zawierała mu w głowie. Sprawiał wrażenie człowieka absolutnie zajętego swoimi myślami, którego zupełnie nie interesuje męcząca się obok rozmowa. Nie istniałoby więc uprzejme względem innych uczestników spotkania, ale nikt, nawet osobie domu, nie potrafili zająć się na odwagę, żeby urzędnika wyrwać z zamyślenia.

Tylko po wielu minutach niezręcznej spraw nie wytrzymał właściciel spółki z części delikatnych oraz małych przedsiębiorstw. „Cóż to zbyt dylematy rozstrzyga swój ulubiony przedstawiciel władz samorządowych?” – zapytał szybko się asekurując żartobliwym tonem. Urzędnik ocknął się wreszcie i uświadomiwszy sobie niestosowność dotychczasowego zachowania znacznie się speszył.

„Dostałem bardzo pozytywną ofertę zmiany pracy” – wyznał z niechęcią. „Tak zatem w czym problem? W obecnych momentach nie wolno marnować takich okazji” – pouczył go student, jaki z niepokojem śledził losy kilku swoich starszych kolegów. Niektórzy po wykonaniu studiów dalej nie mogli znaleźć pracy.

„Co więc za propozycja?” – zainteresował się niedawno wybrany radny. „Mogę stać doradcą pewnej niezmiernie istotnej w rejonie postaci” – ujawnił wreszcie urzędnik samorządowy. „W czym problem?” – powtórzyła za studentem pani domu, nie kryjąc zatroskania. „A ponieważ znam mojego poprzednika oraz znam, dlaczego zrezygnował” – burknął urzędnik. Wszyscy oczekiwali w napięciu. „Po prostu całe jego porady oraz porady były odrzucane oraz lekceważone. Jakby złośliwie podejmowano dokładnie odwrotne decyzje, niż doradzał” – wyjaśnił. „A naprawdę potrafi się pracownik na przedmiocie i podpowiadał najciekawsze wyjścia” – dodał z uznaniem.

„Ateński mąż stanu Solon mówił: ‘Nie chwal tego, co najprzyjemniejsze, działaj to, co najciekawsze’…” – włączył się nagle do rozmowy profesor, wpatrujący się dotychczas w ekran telewizora, na którym migotał jakiś mecz. „Zalicza się, iż obecnie w wartości jest robienie odwrotne” – dorzucił tym tymże poziomem i powrócił do oglądania meczu przy całkowicie wyłączonej fonii w telewizorze.

Be Sociable, Share!

Możliwość komentowania jest wyłączona.