Architektura obronna

ciekawostki

Kłodzko to główne miasto ziemi kłodzkiej, obejmującej Kotlinę Kłodzką oraz otaczające ją góry. Jego najważniejszym zabytkiem jest stojąca w centrum, na Górze Fortecznej, twierdza wybudowana na miejscu warownego grodu. Nie jest ona jedynym tamtejszym obiektem godnym uwagi. Widać z niej dwa inne zabytki, o których warto wspomnieć: Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz ratusz z renesansową wieżą. W pobliżu znajduje się także gotycki most, przypominający Most Karola w Pradze.
Twierdza swój obecny wygląd zawdzięcza Fryderykowi II Wielkiemu, królowi Prus, który zajął ziemię kłodzką w XVIII wieku. Obronny charakter straciła w II połowie XIX wieku, kiedy została przekształcona w magazyny i więzienie. W jej lochach osadzano polskich uczestników Powstania Styczniowego, więźniów politycznych, a w czasie II wojny światowej żołnierzy podejrzanych o działanie na szkodzę III Rzeszy oraz jeńców wojennych. W 1944 roku przeniesiono do niej zakłady AEG, produkujące m.in. części do rakiet V1 i V2. Po wojnie w twierdzy mieściły się magazyny wojskowe, a następnie wytwórnia win. W 1960 roku została wpisana do rejestru zabytków i od tamtego czasu podlega ochronie konserwatorskiej.
Budowlę (www.twierdza.klodzko.pl) można zwiedzać wyłącznie z przewodnikiem. Warto wybrać dłuższą (2,5 h) oraz droższą (18 zł.) trasę, obejmującą oprócz części górnej także podziemny labirynt chodników kontr-minerskich, których przejście jest wielką atrakcją. Przez cały rok panuje w nich ta sama temperatura (6-8 stopni). Na wycieczkę najlepiej ubrać się na sportowo. I nie zabierać ze sobą dużych toreb czy plecaków, gdyż w niektórych miejscach korytarze są bardzo wąskie i niskie.
W 2012 roku udostępniono do zwiedzania fort Wielki Kleszcz (kolejną atrakcję twierdzy), w którym można zobaczyć sypialnię, kantynę, kasyno, lazaret, kazamatę dowódcy i kazamatę strzelecką, prezentujące różne aspekty życia pruskich żołnierzy.
Chętni mogą za 2 złote kupić bilet do sali tortur.
Warto wybrać się do Kłodzka w sierpniu, kiedy mają miejsce dni Twierdzy Kłodzkiej, podczas których odbywa się rekonstrukcja oblężenia tej budowli przez armie francuską podczas kampanii napoleońskiej.

Be Sociable, Share!

Możliwość komentowania jest wyłączona.