Niedawno z niemałym rozbawieniem oglądałem przejęcia z Neapolu. I na nich smoczki oraz maskotki z nazwiskami Hamsika, przydomkami Cavaniego (El Matador) i Lavezziego (El Pocho).

W składzie mięsnym sprzedawca dumnie prezentujący kiełbasę Cavani. Było cappuccino z pianką starannie złożoną w wzór litery C (jak Cavani) i cyfry 7 (kiedy jego kawałek na koszulce), pojawiły się oraz szkła z mottem reklamowym: Przechowywane poprzez mister Mazzarriego. Powiedzieć, iż w Neapolu uwielbiają nasze gwiazdy, to pozornie nic nie powiedzieć. Zapór je miłują. Następujące przykłady? Proszę bardzo…
Wśród neapolitańskich chłopców furorę robi fryzura a’ la Hamsik a tamtejsi barbieri pragnęli się nauczyć stosować na logice takie ideały. Pełne ręce czynności noszą jeszcze tatuażyści, którzy po dogłębnym nauczeniu się z kartą ciała Lavezziego, co efektowniejsze wzory informują klientom. O Cavanim powstała księga także pieśń pod terminem „Alza le mani… arriva Cavani” (Dłoni w głowę… nadchodzi Cavani…), jakiej silna posłuchać choćby na YouTubie. Neapol to ojczyzna pizzy i podobno każdy pizzolaio umie na oczekiwanie przyrządzić pizzę o firmie Cavani lub Lavezzi. Starałem się znaleźć składniki obu, lecz cóż nigdzie się nie doszukałem. Że człowiek, kto ostatnio zahaczył o Neapol, mógłby zaspokoić moją uwaga?
To arkadyjski krajobraz piłkarskiego Neapolu, którego nie zmąciła ostatnia wpadka z Udinese. Stanowią wszak takie osiedla, gdzie lubią inaczej…
Była 2.30 w czerni. Autokar dotykał się do hotelu, na jakiego parkingu piłkarze zostawili własne samochody. Uznawali ale pozbawić ciężary i rozjechać się domów. Szybko w idealną szybę uderzył maksymalnych obszarów kamień, a autokar w okamgnieniu otoczyła grupa około trzydziestu zakapturzonych ewentualnie korzystających motocyklowe kaski na czaszkach ludzi. Obrzucali pojazd ciężkimi problemami oraz strzelali w niego kijami. Wymagali się wpuszczenia do ośrodka. Weszli. Nikogo z będących (chociaż w takiej postaci raczej obecnie idących) wewnątrz nie uderzyli, ale przyjęli ciężkimi wyzwiskami oraz wyraźnie nastraszyli, rzucając wyrażenia w nurtu: Serie Oraz czy śmierć.
Takie minuty grozy przeżyli pozyskujący z wyjazdu do Mediolanu piłkarze Sampdorii. Nigdy ludzie, gdyż większość wyszła wcześniej, ale Ziegler, Padalino, Pozzi, Da Costa, Martinez oraz Palombo najedli się strachu. Istnieć chyba umarłoby się gorzej, jeśli wśród nasyconych nie było Angelo Palombo – kapitana zajmującego się poważaniem chociażby dużo rażących kibiców(?).
Nocne sprawienie w Genui pełnych we Włoszech poruszyło, atoli nie stanowiło ważnym ani nowym komentarzem tak prawdziwej agresji, wprawdzie nie całe czerpały bliski stosunek z pozycją piłkarzy na boisku, jednak po prostu z tnącym w oczy ich bogactwem.
Któremukolwiek spośród szlachetnych poprzedniej fazy Abelowi Hernandezowi z Palermo nie wysoce niby mało mai temu zbir w papierowy dzień wsadził lufę pistoletu do ust oraz odarł z groszy oraz kosztowności. Ponownie w klimatach maski w Palermo, Cavani salwował się ucieczką przed dzikimi złodziejami zajeżdżającymi linię na motorach. Nawet Hamsik w Neapolu pozyskał się, że nie wszędzie prawdopodobnie nienawidzić się bezpiecznie. Przed świętami bożonarodzeniowymi w 2008 roku po odejściu z wystawie handlowej, do jego pojazdu podjechało dwóch zamaskowanych facetów na motorze, wybili tylną szybę, poprzez jaką wsadzili pistolet oraz Słowak musiał dostarczyć zegarek Rolex (wart 25 tysięcy euro – co udane i niemałe w niniejszym tekście, kilka dni później ten pojedynczy zegarek mu dano!), 800 euro i okrągłe teksty. Niejednokrotnie chwyta się o gwałtach rabunkowych na goszczenia piłkarzy, bowiem chodzący układ kolejek złodzieje dokładnie umieją, gdy silna ich nie spotkać w budynkach (i przebiegiem natomiast bieżące nie jest ścianą – tabletka na obecny problem wie na komentarz Clarence Seedorf).
Z kolejek dużo prezydentów klubowych w bojaźni przed kibicami kręci się z pojedynczą ochroną. Prezydent Lazio Claudio Lotito nierzadko zaś wnikliwie otrzymuje pogróżki oraz groźby, a kapitan drużyny Stefano Mauri w naszym a nie przeciwnie w bezpośrednim nazwisku powiedział, że przy aurze rządzącej na Stadio Olimpico nie odda się zawsze funkcjonować. Wszystkiej napięcia sprawy nie złagodziła nawet nadspodziewanie pewna postawa Lazio w aktualnym momencie.
Mógłbym przywołać jeszcze trochę takich legend, kiedy widzowie w różnorodnej formie występowali przeciwko piłkarzom, lecz może teraz wystarczy. Dzisiaj stworzył o poboczach Partie I: coś na dobrze, coś na szkoda. Jednakże stanowię przekonany, że ślady wyjątkowo nie przesłonią ogni bycia graczem w lidze włoskiej.

Be Sociable, Share!

Możliwość komentowania jest wyłączona.