Niedawno z śmiertelnym rozbawieniem oglądałem opadnięcia z Neapolu. A na nich smoczki i zabawki z imionami Hamsika, przydomkami Cavaniego (El Matador) oraz Lavezziego (El Pocho).

W hipermarkecie mięsnym sprzedawca dumnie prezentujący kiełbasę Cavani. Było cappuccino z pianką starannie poprawioną w krój litery C (jak Cavani) i jedynki 7 (niby jego format na koszulce), pojawiły się też obiektywy z mottem reklamowym: Przechowywane poprzez mister Mazzarriego. Stwierdzić, że w Neapolu kochają swoje fortuny, to jakby nic nie stwierdzić. Tam je miłują. Inne modele? Przyjmuję szczególnie…
Wśród neapolitańskich chłopców furorę układa fryzura i’ la Hamsik i krajowi barbieri musieli się nauczyć wykładać na główce takie rarytasy. Pełne ręce prace korzystają także tatuażyści, jacy po gruntownym przedstawieniu się z kartą ciała Lavezziego, co efektowniejsze wzory przedstawiają użytkownikom. O Cavanim powstała lektura również kompozycja pod tytułem „Alza le mani… arriva Cavani” (Dłoni w administrację… nadchodzi Cavani…), której wolno posłuchać chociażby na YouTubie. Neapol to kolebka pizzy oraz ponoć wszystek pizzolaio potrafi na marzenie przyrządzić pizzę o firmie Cavani lub Lavezzi. Starałem się znaleźć punkty obu, a trudno nigdzie się nie doszukałem. Że człowiek, kto ostatnio zahaczył o Neapol, mógłby zadowolić moją uwaga?
To wesoły krajobraz piłkarskiego Neapolu, jakiego nie zmąciła ostatnia wpadka z Udinese. Stanowią wszakże takie osiedla, gdzie podziwiają przeciwnie…
Była 2.30 w czerni. Autokar podnosił się do noclegu, na którego parkingu piłkarze zostawili prywatne samochody. Planowaliśmy tylko pozbawić ekwipunki oraz rozjechać się domów. Nagle w znakomitą szybę uderzył wielkich obszarów kamień, a autokar w mgnieniu otoczyła liczba około trzydziestu zakapturzonych bądź biorących motocyklowe kaski na latarniach mężczyzn. Obrzucali pojazd ciężkimi obiektami i bili w niego kijami. Domagali się włożenia do zabiegu. Weszli. Nikogo z stojących (bodaj w takiej rzeczy nieco już istniejących) za nie uderzyli, ale przyjęli ciężkimi wyzwiskami a mocno nastraszyli, rzucając hasła w stylu: Części I ewentualnie śmierć.
Takie minuty grozy przeżyli wracający z wyjazdu do Mediolanu piłkarze Sampdorii. Absolutnie jacykolwiek, ponieważ część wyszła wcześniej, ale Ziegler, Padalino, Pozzi, Da Costa, Martinez i Palombo najedli się strachu. Żyć że przygotowało się gorzej, gdyby wśród nasyconych nie było Angelo Palombo – kapitana zajmującego się ważeniem chociażby znacznie widocznych kibiców(?).
Nocne wydarzenie w Genui ludzi we Włoszech poruszyło, tymczasem nie było kluczowym ani jedynym modelem tak surowej agresji, jednakże nie całe stanowiły uczciwi pakt z sylwetką graczy na boisku, uzdrawiaj po prostu z bolącym w oczy ich powodzeniem.
Jakiemuś spośród szlachetnych poprzedniej kolejki Abelowi Hernandezowi z Palermo nie bardzo gdy mało miesięcy bieżącemu złodziej w biały dzień wprowadził lufę pistoletu do ust oraz obrabował z kapitałów również kosztowności. Dotychczas w klimatach muzyki w Palermo, Cavani salwował się ucieczką przed brutalnymi złodziejami zajeżdżającymi relację na skuterach. Nawet Hamsik w Neapolu ugadał się, że nie wszędzie potrafi poczuć się bezpiecznie. Przed świętami bożonarodzeniowymi w 2008 roku po opuszczeniu z wystawy handlowej, do jego samochodu podjechało dwóch zamaskowanych typów na motocyklu, wybili boczną szybę, przez którą wprowadzili pistolet i Słowak musiał dostarczyć zegarek Rolex (wart 25 tysięcy euro – co atrakcyjne i specjalne w współczesnym tekście, kilka dni później tenże pojedynczy zegarek mu dostarczono!), 800 euro dodatkowo okrągłe teksty. Niejednokrotnie słucha się o gwałtach rabunkowych na przebywania piłkarzy, bowiem śledzący układ kolejek złodzieje doskonale wiedzą, gdy silna ich nie zastać w dachach (a klimatem zaś współczesne nie jest granicą – obiekt na niniejszy materiał rozumie na wzorzec Clarence Seedorf).
Z kolei dużo prezydentów klubowych w bojaźni przed kibicami przebiera się z osobistą opieką. Prezydent Lazio Claudio Lotito systematycznie dodatkowo wnikliwie otrzymuje groźby i perspektywy, oraz kapitan drużyny Stefano Mauri w przystępnym zaś nie owszem w własnym imieniu powiedział, iż przy atmosferze trwającej na Stadio Olimpico nie odda się normalnie funkcjonować. Dużej napięcia sprawie nie złagodziła nawet nadspodziewanie odpowiednia postawa Lazio w współczesnym terminie.
Mógłbym wyszczególnić również mało takich spraw, kiedy kibice w przeciwnej konfiguracji protestowali przeciwko piłkarzom, a ponoć obecnie wystarczy. Dzisiaj zapisałem o poboczach Części Oraz: troszkę na wesoło, poniekąd na źle. Choć jestem skory, że braki wcale nie przesłonią blasków bycia piłkarzem w lidze włoskiej.

Be Sociable, Share!

Możliwość komentowania jest wyłączona.