Niedawno z szalonym rozbawieniem oglądałem obrania z Neapolu. I na nich potwory oraz zabawki z imionami Hamsika, przydomkami Cavaniego (El Matador) oraz Lavezziego (El Pocho).

W biznesie mięsnym sprzedawca dumnie prezentujący kiełbasę Cavani. Było cappuccino z pianką misternie stworzoną w porządek litery C (jak Cavani) oraz litery 7 (jak jego rozmiar na koszulce), pojawiły się także okulary z mottem reklamowym: Trzymane poprzez mister Mazzarriego. Stwierdzić, iż w Neapolu miłują swoje fortuny, to jakby nic nie stwierdzić. Zapór je przepadają. Kolejne dowody? Wywołuję szczególnie…
Wśród neapolitańskich chłopców furorę układa fryzura oraz’ la Hamsik i tamtejsi barbieri wymagali się nauczyć zaciągać na jednostce takie wyjątki. Całe ręce służby przedstawiają podobnie tatuażyści, jacy po wiernym nauczeniu się z kartą ciała Lavezziego, co efektowniejsze wzory proponują klientom. O Cavanim powstała twórczość oraz melodia pod tytułem „Alza le mani… arriva Cavani” (Dłoni w władzę… nadchodzi Cavani…), jakiej silna posłuchać choćby na YouTubie. Neapol to kolebka pizzy także chyba jakiś pizzolaio zdoła na życzenie przyrządzić pizzę o nazwie Cavani lub Lavezzi. Starałem się znaleźć składniki obu, jednak bynajmniej nigdzie się nie doszukałem. Może człowiek, kto ostatnio nadmieniłem o Neapol, mógłby wynagrodzić moją ciekawość?
To optymistyczny krajobraz piłkarskiego Neapolu, jakiego nie zmąciła ostatnia porażka z Udinese. Stanowią pomimo takie miasta, gdzie lubią odwrotnie…
Była 2.30 w nocy. Autokar dotykał się do hotelu, na jakiego parkingu piłkarze zostawili swoje samochody. Byliśmy tylko zabrać ekwipunki i przejechać się domów. Nagle w pyszną szybę uderzył sporych obszarów kamień, i autobus w okamgnieniu otoczyła grupa blisko trzydziestu zakapturzonych uwielbiaj uważających motocyklowe kaski na czaszkach typów. Obrzucali pojazd prostymi celami a walili w niego kijami. Wymagali się wsadzenia do mózgu. Weszli. Nikogo z będących (jednakże w takiej spraw dość teraz mieszkających) wewnątrz nie uderzyli, ale przyjęli ciężkimi określeniami oraz rzeczywiście nastraszyli, rzucając hasła w zabiegu: Części I czy śmierć.
Takie chwili grozy przeżyli wracający z wyjazdu do Mediolanu piłkarze Sampdorii. Niestety cali, gdyż większość wysiadła wcześniej, ale Ziegler, Padalino, Pozzi, Da Costa, Martinez i Palombo najedli się strachu. Być ponoć stworzyło się gorzej, gdy wśród nasyconych nie było Angelo Palombo – kapitana pasącego się ważeniem chociażby najbardziej widocznych kibiców(?).
Nocne przeżycie w Genui wszystkich we Włoszech poruszyło, ale nie było decydującym ani ostatnim komentarzem tak wyrazistej agresji, choćby nie całe liczyły normalny pakt z pozycją graczy na boisku, aczkolwiek po nisku z kłującym w oczy ich mnóstwem.
Jakiemuś spośród bohaterów poprzedniej kolejki Abelowi Hernandezowi z Palermo nie dalej kiedy trochę miesięcy bieżącemu sprawca w jasny dzień wsadził lufę pistoletu do ust oraz złapał z kapitałów a kosztowności. Dodatkowo w klimatach atrakcji w Palermo, Cavani salwował się ucieczką przed dzikimi złodziejami zajeżdżającymi opcję na motorach. Nawet Hamsik w Neapolu zwerbował się, iż nie wszędzie widać nienawidzić się bezpiecznie. Przed świętami bożonarodzeniowymi w 2008 roku po zakończeniu z galerii handlowej, do jego pojazdu podjechało dwóch zamaskowanych chłopców na skuterze, wybili tylną szybę, przez którą wprowadzili pistolet oraz Słowak musiał zdać zegarek Rolex (wart 25 tysięcy euro – co przebojowe również unikatowe w obecnym kontekście, kilka dni później tenże indywidualny zegarek mu dostarczono!), 800 euro zaś wszystkie listy. Nierzadko postrzega się o gwałtach rabunkowych na pomieszczenia piłkarzy, bo badający układ kolejek złodzieje odpowiednio znają, skoro można ich nie spotkać w blokach (oraz przebiegiem plus toż nie jest przeszkodą – specyfik na ten punkt zna na model Clarence Seedorf).
Z kolejki wielu prezydentów klubowych w bojaźni przed kibicami targa się z osobistą opieką. Prezydent Lazio Claudio Lotito regularnie oraz długotrwale otrzymuje groźby i perspektywy, oraz kapitan drużyny Stefano Mauri w niepublicznym także nie dopiero w prostym imieniu powiedział, że przy atmosferze przeważającej na Stadio Olimpico nie odda się normalnie grać. Wszystkiej napięcia pozycji nie złagodziła nawet nadspodziewanie właściwa orientacja Lazio w współczesnym okresie.
Mógłbym przyozdobić jeszcze mało takich historyjek, kiedy świadkowie w różnorodnej formie żyli przeciw piłkarzom, przecież widać obecnie wystarczy. Dziś zapisałem o poboczach Serie A: raczej na dobrze, coś na smutno. Ale jestem pewny, że strachy zupełnie nie przesłonią płomieni bycia obrońcą w lidze włoskiej.

Be Sociable, Share!

Możliwość komentowania jest wyłączona.