Niedawno z szalonym rozbawieniem widział zestawienia z Neapolu. I na nich smoki i zabawki z imionami Hamsika, przydomkami Cavaniego (El Matador) i Lavezziego (El Pocho).

W zakładzie mięsnym sprzedawca dumnie prezentujący kiełbasę Cavani. Było cappuccino z pianką misternie nałożoną w porządek litery C (jak Cavani) oraz liczby 7 (jako jego egzemplarz na koszulce), pojawiły się też okulary z mottem reklamowym: Transportowane przez mister Mazzarriego. Stwierdzić, że w Neapolu miłują znane gwiazdy, to jakby nic nie powiedzieć. Tam je przepadają. Następne dowody? Przyjmuję bardzo…
Wśród neapolitańskich chłopców furorę robi fryzura i’ la Hamsik a lokalni barbieri musieli się nauczyć kłaść na indywidualności takie cacka. Całe ręce automaty tworzą też tatuażyści, którzy po starannym wytłumaczeniu się z kartą ciała Lavezziego, co efektowniejsze wzory zachęcają klientom. O Cavanim powstała praca również piosenka pod tytułem „Alza le mani… arriva Cavani” (Dłoni w masę… nadchodzi Cavani…), jakiej bogata posłuchać choćby na YouTubie. Neapol to kolebka pizzy i ponoć jakiś pizzolaio zdoła na oczekiwanie przyrządzić pizzę o nazwie Cavani lub Lavezzi. Starałem się znaleźć punkty obu, lecz niestety nigdzie się nie doszukałem. Że człowiek, kto ostatnio napomknął o Neapol, mógłby zadośćuczynić moją fascynację?
To wiejski krajobraz piłkarskiego Neapolu, jakiego nie zmąciła ostatnia przegrana z Udinese. Stanowią jednak takie osiedla, gdzie podziwiają przeciwnie…
Była 2.30 w nocy. Autokar integrował się do noclegu, na którego parkingu piłkarze zostawili własne samochody. Liczyli tylko wziąć ekwipunki oraz przejechać się domów. Gwałtownie w wspaniałą szybę uderzył pokaźnych rozmiarów kamień, a autobus w mgnieniu otoczyła grupa blisko trzydziestu zakapturzonych bądź korzystających motocyklowe kaski na osobach mężczyzn. Obrzucali pojazd prostymi materiałami oraz walili w niego kijami. Domagali się włożenia do klucza. Weszli. Nikogo z trwających (choć w takiej sprawy właściwie szybko mieszkających) za nie uderzyli, ale poczęstowali ciężkimi określeniami oraz znaczenie nastraszyli, rzucając hasła w prądzie: Części I albo śmierć.
Takie chwili grozy przeżyli wspominający z wyjazdu do Mediolanu piłkarze Sampdorii. Absolutnie pełni, skoro większość wysiadła wcześniej, ale Ziegler, Padalino, Pozzi, Da Costa, Martinez i Palombo najedli się strachu. Funkcjonowań podobno skończyłoby się gorzej, jeśli wśród napadniętych nie było Angelo Palombo – kapitana bawiącego się ważeniem choćby daleko wyraźnych kibiców(?).
Nocne sprawienie w Genui całych we Włoszech poruszyło, lecz nie stanowiło fundamentalnym ani tym przypadkiem no uciążliwej agresji, chociaż nie wszystkie czerpały łatwy udział z sylwetką graczy na boisku, przecież po prostu z bijącym w oczy ich mnóstwem.
Samemu spośród bohaterów poprzedniej fazy Abelowi Hernandezowi z Palermo nie dalej jak niewiele miesięcy temu skazany w szary dzień wprowadził lufę pistoletu do ust oraz zgarnął z kapitałów oraz kosztowności. Wciąż w przebiegach partie w Palermo, Cavani salwował się ucieczką przed brutalnymi złodziejami zajeżdżającymi ścieżkę na motorach. Nawet Hamsik w Neapolu ugadał się, że nie wszędzie pewnie wyczuwać się bezpiecznie. Przed świętami bożonarodzeniowymi w 2008 roku po wybiegnięciu z wystaw handlowej, do jego pojazdu podjechało dwóch zamaskowanych chłopców na motocyklu, wybili tylną szybę, poprzez którą wprowadzili pistolet i Słowak musiał złożyć zegarek Rolex (wart 25 tysięcy euro – co nietypowe oraz atrakcyjne w owym kontekście, parę dni później tenże jedyny zegarek mu zdano!), 800 euro zaś ogólne rachunki. Nierzadko chwyta się o atakach rabunkowych na pomieszczenia piłkarzy, bo chodzący układ kolejek złodzieje tak wiedzą, skoro mocna ich nie zastać w apartamentach (a przebiegiem zaś wtedy nie jest trudnością – remedium na owy temat umie na dowód Clarence Seedorf).
Z kolejki wielu prezydentów klubowych w bojaźni przed kibicami przemieszcza się z własnoręczną opieką. Prezydent Lazio Claudio Lotito powszechnie a powoli otrzymuje groźby oraz groźby, a kapitan drużyny Stefano Mauri w własnym tudzież nie tylko w osobistym nazwisku powiedział, że przy aurze rządzącej na Stadio Olimpico nie ofiaruje się zawsze funkcjonować. Dużej napięcia spraw nie złagodziła nawet nadspodziewanie odpowiednia orientacja Lazio w ostatnim periodzie.
Mógłbym przedstawić też mało takich legendzie, kiedy widzowie w wielorakiej sytuacji występowali przeciw piłkarzom, jednak zapewne już wystarczy. Dzisiaj stworzył o poboczach Serie A: niedługo na wesoło, odrobina na szkoda. Chociaż stanowię gotowy, że braki nie nie przesłonią promieni bycia graczem w lidze włoskiej.

Be Sociable, Share!

Możliwość komentowania jest wyłączona.