Niedawno z wielkim rozbawieniem oglądałem ściągnięcia z Neapolu. I na nich smoki i maskotki z imionami Hamsika, przydomkami Cavaniego (El Matador) i Lavezziego (El Pocho).

W sklepie mięsnym sprzedawca dumnie prezentujący kiełbasę Cavani. Było cappuccino z pianką starannie napisaną w rozmiar litery C (jak Cavani) i jedynki 7 (niby jego żart na koszulce), pojawiły się oraz szkła z wyrażeniem reklamowym: Noszone przez mister Mazzarriego. Powiedzieć, że w Neapolu miłują swoje fortuny, to pozornie nic nie powiedzieć. Tam je uwielbiają. Drugie dowody? Wywołuję bardzo…
Wśród neapolitańskich chłopców furorę układa fryzura a’ la Hamsik a krajowi barbieri pragnęli się nauczyć ustawiać na inteligencji takie zjawiska. Całe ręce rzeczy cierpią same tatuażyści, którzy po wyczerpującym poznaniu się z kartą ciała Lavezziego, co efektowniejsze wzory dają użytkownikom. O Cavanim powstała kompozycja również melodia pod tytułem „Alza le mani… arriva Cavani” (Kończynie w władzę… nadchodzi Cavani…), której silna posłuchać choćby na YouTubie. Neapol to kolebka pizzy i podobno wszystek pizzolaio może na pożądanie przyrządzić pizzę o nazwie Cavani lub Lavezzi. Starałem się znaleźć elementy obu, lecz trudno nigdzie się nie doszukałem. Może człowiek, kto ostatnio zahaczył o Neapol, mógłby wynagrodzić moją ciekawość?
To spokojny krajobraz piłkarskiego Neapolu, jakiego nie zmąciła ostatnia krewa z Udinese. Stanowią acz takie osiedla, gdzie lubią inaczej…
Była 2.30 w czerni. Autokar łączyłem się do noclegu, na jakiego parkingu piłkarze zostawili własne samochody. Stanowili raptem wziąć ciężary i rozjechać się domów. Niespodziewanie w pyszną szybę uderzył sporych obszarów kamień, a autobus w mgnieniu otoczyła grupa około trzydziestu zakapturzonych bądź traktujących motocyklowe kaski na jednostkach mężczyzn. Obrzucali pojazd dużymi materiałami a uderzaliśmy w niego kijami. Domagali się wsadzenia do leku. Weszli. Nikogo z przebywających (bodaj w takiej okoliczności dość szybko stojących) w nie uderzyli, ale przyjęli ciężkimi wyzwiskami a bardzo nastraszyli, rzucając hasła w języka: Części Oraz ewentualnie śmierć.
Takie minuty grozy przeżyli wracający z wyjazdu do Mediolanu piłkarze Sampdorii. Nie wszelcy, gdyż część wyszła wcześniej, ale Ziegler, Padalino, Pozzi, Da Costa, Martinez oraz Palombo najedli się strachu. Żyć widać rzuciło się gorzej, gdy wśród nasyconych nie było Angelo Palombo – kapitana sycącego się poważaniem nawet dużo wyrazistych kibiców(?).
Nocne zdarzenie w Genui wszystkich we Włoszech poruszyło, jakkolwiek nie było naczelnym ani poprzednim przypadkiem właśnie głębokiej agresji, acz nie całe uważały naturalny sojusz z pozycją piłkarzy na boisku, tymczasem po prostu z rażącym w oczy ich bogactwem.
Jakiemuś spośród szlachetnych poprzedniej kolejki Abelowi Hernandezowi z Palermo nie wysoce jak trochę mai temu więzień w biały dzień wprowadził lufę pistoletu do ust oraz ukradł z groszy i kosztowności. Również w okresach pozy w Palermo, Cavani salwował się ucieczką przed gwałtownymi złodziejami zajeżdżającymi linię na motocyklach. Nawet Hamsik w Neapolu przekabacił się, iż nie wszędzie prawdopodobnie zgadywać się bezpiecznie. Przed świętami bożonarodzeniowymi w 2008 roku po wystąpieniu z galerii handlowej, do jego pojazdu podjechało dwóch zamaskowanych panów na motocyklu, wybili boczną szybę, przez jaką umieściliśmy pistolet oraz Słowak musiał zwrócić zegarek Rolex (wart 25 tysięcy euro – co egzotyczne i unikalne w owym fragmencie, kilkoro dni później tenże tenże zegarek mu przekazano!), 800 euro także wszelkie fakty. Często postrzega się o gwałtach rabunkowych na miejsca piłkarzy, ponieważ śledzący układ kolejek złodzieje doskonale rozumieją, jak mocna ich nie zastać w dworkach (i etapem i teraźniejsze nie stanowi ścianą – remedium na ten materiał zna na komentarz Clarence Seedorf).
Z kolei dużo prezydentów klubowych w bojaźni przed kibicami denerwuje się z osobistą ochroną. Prezydent Lazio Claudio Lotito najczęściej również skrupulatnie otrzymuje groźby oraz możliwości, a kapitan drużyny Stefano Mauri w prostym i nie owszem w narodowym nazwisku powiedział, iż przy pogodzie kontrolującej na Stadio Olimpico nie da się zawsze funkcjonować. Wszystkiej napięcia sytuacji nie zmniejszyła nawet nadspodziewanie odpowiednia prezencja Lazio w teraźniejszym terminie.
Mógłbym przytoczyć również mało takich historyjek, kiedy widze w nietypowej konfiguracji żyli przeciw piłkarzom, lecz prawdopodobnie już wystarczy. Dziś stworzył o poboczach Części I: delikatnie na wesoło, poniekąd na smutno. Jednak stanowię zachęcony, że cienie nie nie przesłonią lustrów bycia obrońcą w lidze włoskiej.

Be Sociable, Share!

Możliwość komentowania jest wyłączona.