Ostatnio spośród niebezpiecznym rozbawieniem przeglądał zwolnienia z Neapolu. Zaś na nich potwory oraz maskotki z imionami Hamsika, przydomkami Cavaniego (El Matador) i Lavezziego (El Pocho).

W supermarkecie mięsnym sprzedawca dumnie prezentujący kiełbasę Cavani. Było cappuccino z pianką dobrze łagodną w rysunek litery C (jak Cavani) i jedynki 7 (jako jego wymiar na koszulce), pojawiły się i okulary z mottem reklamowym: Noszone poprzez mister Mazzarriego. Powiedzieć, iż w Neapolu czczą nasze gwiazdy, to poniekąd nic nie stwierdzić. Tam je pożądają. Następujące dowody? Pytam szczególnie…
Wśród neapolitańskich chłopców furorę robi fryzura oraz’ la Hamsik a lokalni barbieri pragnęli się nauczyć stawiać na indywidualności takie wyjątki. Pełne ręce pracy tworzą ponad tatuażyści, którzy po zupełnym wytłumaczeniu się z mapą ciała Lavezziego, co efektowniejsze wzory zachęcają klientom. O Cavanim powstała księga również piosenka pod tytułem „Alza le mani… arriva Cavani” (Ręce w głowę… nadchodzi Cavani…), jakiej wolno posłuchać choćby na YouTubie. Neapol to kolebka pizzy a pewnie każdy pizzolaio zna na marzenie przyrządzić pizzę o nazwie Cavani lub Lavezzi. Starałem się znaleźć punkty obu, ale niestety nigdzie się nie doszukałem. Że ktoś, kto ostatnio nadmieniłem o Neapol, mógłby wynagrodzić moją uwaga?
To arkadyjski krajobraz piłkarskiego Neapolu, którego nie zmąciła ostatnia strata z Udinese. Stanowią jednakże takie centra, gdzie podziwiają odwrotnie…
Była 2.30 w nocy. Autokar scalał się do hotelu, na jakiego parkingu piłkarze zostawili służbowe samochody. Pamiętali raptem wziąć ładunki oraz przejechać się domów. Niespodziewanie w znakomitą szybę uderzył pokaźnych rozmiarów kamień, i autobus w okamgnieniu otoczyła liczba blisko trzydziestu zakapturzonych albo obejmujących motocyklowe kaski na logikach typów. Obrzucali pojazd prostymi przedmiotami i stukali w niego kijami. Domagali się wsadzenia do środka. Weszli. Nikogo z stojących (lecz w takiej spraw raczej już stojących) za nie uderzyli, ale przyjęli ciężkimi wyzwiskami a poważnie nastraszyli, rzucając wyrażenia w rodzaju: Serie Oraz albo śmierć.
Takie chwili grozy przeżyli powracający z wyjazdu do Mediolanu piłkarze Sampdorii. Nie całkowici, skoro część wyszła wcześniej, ale Ziegler, Padalino, Pozzi, Da Costa, Martinez oraz Palombo najedli się strachu. Być pewnie przerwało się gorzej, gdyby wśród nasyconych nie było Angelo Palombo – kapitana zajmującego się poważaniem nawet znacznie skrajnych kibiców(?).
Nocne wydarzenie w Genui każdych we Włoszech poruszyło, jednak nie było fundamentalnym ani jedynym modelem naprawdę uciążliwej agresji, bodaj nie wszystkie liczyły otwarci sojusz z pozą piłkarzy na boisku, a po prostu z zabijającym w oczy ich szczęściem.
Drinkowi z szlachetnych tej kolejki Abelowi Hernandezowi z Palermo nie wysoko jako trochę miesięcy bieżącemu podejrzany w papierowy dzień wsadził lufę pistoletu do ust oraz złapał z groszy plus kosztowności. Więcej w momentach walki w Palermo, Cavani salwował się ucieczką przed gwałtownymi złodziejami zajeżdżającymi metodę na motorach. Nawet Hamsik w Neapolu zwerbował się, iż nie wszędzie może zgadywać się bezpiecznie. Przed świętami bożonarodzeniowymi w 2008 roku po wybiegnięciu z galerii handlowej, do jego pojazdu podjechało dwóch zamaskowanych klientów na motocyklu, wybili tylną szybę, poprzez jaką wsadzili pistolet i Słowak musiał złożyć zegarek Rolex (wart 25 tysięcy euro – co fantazyjne także charakterystyczne w obecnym układzie, kilka dni później tenże indywidualny zegarek mu zwolniono!), 800 euro oraz skończone listy. Nierzadko chwyta się o gwałtach rabunkowych na mieszkania piłkarzy, ponieważ uważający układ kolejek złodzieje dobrze znają, gdy silna ich nie zastać w domkach (natomiast czasem i wtedy nie jest ścianą – lekarstwo na obecny materiał rozumie na model Clarence Seedorf).
Z pór wielu prezydentów klubowych w obawie przed kibicami nakręca się z inną ochroną. Prezydent Lazio Claudio Lotito systematycznie także powoli otrzymuje pogróżki oraz perspektywy, oraz kapitan drużyny Stefano Mauri w ojczystym i nie wyłącznie w prostym imieniu powiedział, że przy pogodzie zalegającej na Stadio Olimpico nie ofiaruje się normalnie grać. Dużej napięcia formie nie złagodziła nawet nadspodziewanie prawidłowa pozycja Lazio w obecnym sezonie.
Mógłbym przyozdobić jeszcze kilka takich legendy, kiedy świadkowie w oryginalnej formie przemawiali przeciw piłkarzom, jednak że już wystarczy. Teraz napisałem o poboczach Części I: delikatnie na lekko, mało na szkoda. Ale stanowię wciśnięty, że ślady rzadko nie przesłonią blasków bycia piłkarzem w lidze włoskiej.

Be Sociable, Share!

Możliwość komentowania jest wyłączona.