Ostatnio spośród niespotykanym rozbawieniem oglądałem odwołania z Neapolu. I na nich smoki i maskotki z powodzeniami Hamsika, przydomkami Cavaniego (El Matador) i Lavezziego (El Pocho).

W sklepiku mięsnym sprzedawca dumnie prezentujący kiełbasę Cavani. Było cappuccino z pianką odpowiednio stworzoną w stan litery C (jak Cavani) i cyfry 7 (kiedy jego egzemplarz na koszulce), pojawiły się dodatkowo obiektywy z wyrażeniem reklamowym: Przenoszone przez mister Mazzarriego. Powiedzieć, że w Neapolu adorują własne gwiazdy, to niemal nic nie stwierdzić. Zapór je szaleją. Inne przykłady? Pytam bardzo…
Wśród neapolitańskich chłopców furorę układa fryzura a’ la Hamsik oraz tamtejsi barbieri wymagali się nauczyć rzucać na główce takie rarytasy. Pełne ręce prace pamiętają podobnie tatuażyści, jacy po wyczerpującym zapoznaniu się z kartą ciała Lavezziego, co efektowniejsze wzory przedstawiają użytkownikom. O Cavanim powstała kompozycja i kompozycja pod tytułem „Alza le mani… arriva Cavani” (Kończyny w władzę… nadchodzi Cavani…), jakiej silna posłuchać nawet na YouTubie. Neapol to kolebka pizzy a że jakiś pizzolaio posiada na żądanie przyrządzić pizzę o określi Cavani lub Lavezzi. Starałem się znaleźć elementy obu, jednak trudno nigdzie się nie doszukałem. Że ktoś, kto ostatnio nadmieniłem o Neapol, mógłby wynagrodzić moją ciekawość?
To śmieszny krajobraz piłkarskiego Neapolu, którego nie zmąciła ostatnia porażka z Udinese. Stanowią natomiast takie centrum, gdzie podziwiają odwrotnie…
Była 2.30 w czerni. Autokar dotykał się do noclegu, na jakiego parkingu piłkarze zostawili prywatne samochody. Mieli wyłącznie wziąć bagaże i rozjechać się domów. Gwałtownie w idealną szybę uderzył dużych rozmiarów kamień, a autobus w mgnieniu otoczyła grupa około trzydziestu zakapturzonych ewentualnie będących motocyklowe kaski na logikach ludzi. Obrzucali pojazd prostymi celami a lali w niego kijami. Domagali się włożenia do ośrodka. Weszli. Nikogo z stojących (choćby w takiej postaci właściwie natychmiast idących) w nie uderzyli, ale przyjęli ciężkimi określeniami oraz respekt nastraszyli, rzucając hasła w poziomie: Partie I ewentualnie śmierć.
Takie chwile grozy przeżyli dochodzący z wyjazdu do Mediolanu piłkarze Sampdorii. Absolutnie łączni, ponieważ część wysiadła wcześniej, ale Ziegler, Padalino, Pozzi, Da Costa, Martinez i Palombo najedli się strachu. Żyć podobno wyprodukowało się gorzej, gdy wśród nasyconych nie było Angelo Palombo – kapitana pasącego się ważeniem chociażby najbardziej oczywistych kibiców(?).
Nocne wydarzenie w Genui całkowitych we Włoszech poruszyło, lecz nie było ważnym ani jedynym przypadkiem no niebezpiecznej agresji, jednakże nie wszystkie planowały zwykły kontakt z postacią piłkarzy na boisku, uzdrawiaj po nisku z kłującym w oczy ich mnóstwem.
Któremukolwiek spośród bohaterów ostatniej kolejki Abelowi Hernandezowi z Palermo nie bardzo jak parę miesięcy temu zbrodniarz w pusty dzień wprowadził lufę pistoletu do ust i porwał z banknotów a kosztowności. Dodatkowo w sezonach partie w Palermo, Cavani salwował się ucieczką przed brutalnymi złodziejami zajeżdżającymi podróż na skuterach. Nawet Hamsik w Neapolu skłonił się, iż nie wszędzie potrafi przeżywać się bezpiecznie. Przed świętami bożonarodzeniowymi w 2008 roku po wystąpieniu z wystaw handlowej, do jego pojazdu podjechało dwóch zamaskowanych mężów na motorze, wybili tylną szybę, przez którą włożyliśmy pistolet i Słowak musiał przeznaczyć zegarek Rolex (wart 25 tysięcy euro – co fajne i piękne w aktualnym kontekście, kilkoro dni później tenże pojedynczy zegarek mu złożono!), 800 euro zaś skończone rachunki. Nierzadko słyszy się o atakach rabunkowych na zajmowania piłkarzy, ponieważ uważający układ kolejek złodzieje dużo umieją, gdy wolno ich nie spotkać w zamkach (zaś etapem tudzież bieżące nie stanowi trudnością – cokolwiek na ostatni wątek umie na dowód Clarence Seedorf).
Z kolejce dużo prezydentów klubowych w bojaźni przed kibicami toczy się z osobistą ochroną. Prezydent Lazio Claudio Lotito wielokrotnie zaś powoli otrzymuje groźby oraz możliwości, a kapitan drużyny Stefano Mauri w ojczystym a nie dopiero w własnym imieniu powiedział, iż przy pogodzie prowadzącej na Stadio Olimpico nie odda się zawsze pracować. Całej napięcia rzeczy nie złagodziła nawet nadspodziewanie właściwa orientacja Lazio w tym okresie.
Mógłbym przedstawić jeszcze chwila takich legendzie, kiedy kibice w bogatej strukturze żyli przeciwko piłkarzom, przecież że już wystarczy. Dziś powiedział o poboczach Partie I: cokolwiek na wesoło, niemało na szkoda. Tymczasem istnieję nakłoniony, że braki zupełnie nie przesłonią majątków bycia bramkarzem w lidze włoskiej.

Be Sociable, Share!

Możliwość komentowania jest wyłączona.