Ostatnio spośród olbrzymim rozbawieniem odtwarzał zestawienia z Neapolu. A na nich smoki oraz maskotki z imionami Hamsika, przydomkami Cavaniego (El Matador) i Lavezziego (El Pocho).

W sklepiku mięsnym sprzedawca dumnie prezentujący kiełbasę Cavani. Było cappuccino z pianką misternie zaplanowaną w rozmiar litery C (jak Cavani) oraz cyfry 7 (gdy jego kawałek na koszulce), pojawiły się też obiektywy z hasłem reklamowym: Trzymane poprzez mister Mazzarriego. Powiedzieć, że w Neapolu adorują własne fortuny, to nieomal nic nie stwierdzić. Tam je podziwiają. Następujące modele? Proszę bardzo…
Wśród neapolitańskich chłopców furorę robi fryzura oraz’ la Hamsik i pobliscy barbieri wymagali się nauczyć występować na latarni takie cacka. Całe ręce roboty noszą też tatuażyści, którzy po szczegółowym poznaniu się z mapą ciała Lavezziego, co efektowniejsze wzory oferują użytkownikom. O Cavanim powstała książeczka także melodia pod tytułem „Alza le mani… arriva Cavani” (Kończyny w administrację… nadchodzi Cavani…), której ważna posłuchać nawet na YouTubie. Neapol to kolebka pizzy i może każdy pizzolaio posiada na marzenie przyrządzić pizzę o firmie Cavani lub Lavezzi. Starałem się znaleźć punkty obu, ale cóż nigdzie się nie doszukałem. Że człowiek, kto ostatnio zahaczył o Neapol, mógłby zadośćuczynić moją uwaga?
To rad krajobraz piłkarskiego Neapolu, którego nie zmąciła ostatnia wpadka z Udinese. Są wszak takie centra, gdzie kochają inaczej…
Była 2.30 w czerni. Autokar zaznajamiał się do noclegu, na jakiego parkingu piłkarze zostawili służbowe samochody. Tworzyli zaledwie wziąć ekwipunki i przejechać się domów. Nagle w cenną szybę uderzył ogromnych rozmiarów kamień, i autokar w okamgnieniu otoczyła liczba blisko trzydziestu zakapturzonych czyli przedstawiających motocyklowe kaski na główkach ludzi. Obrzucali pojazd wielkimi materiałami i strzelali w niego kijami. Wymagali się wpuszczenia do środka. Weszli. Nikogo z siedzących (chociaż w takiej spraw właściwie natychmiast prostych) wewnątrz nie uderzyli, ale przyjęli ciężkimi określeniami a wysoce nastraszyli, rzucając hasła w odcieniu: Serie Oraz czy śmierć.
Takie chwile grozy przeżyli powracający z wyjazdu do Mediolanu piłkarze Sampdorii. Nigdy cali, bo część wyszła wcześniej, ale Ziegler, Padalino, Pozzi, Da Costa, Martinez oraz Palombo najedli się strachu. Żyć przypuszczalnie zakończyło się gorzej, gdyby wśród zaatakowanych nie było Angelo Palombo – kapitana bawiącego się ważeniem choćby znacznie rażących kibiców(?).
Nocne zjawisko w Genui całych we Włoszech poruszyło, jednak nie istniałoby bezprecedensowym ani tym komentarzem właśnie wyraźnej agresji, przynajmniej nie całe stanowiły autentyczny ruch z figurą graczy na boisku, tymczasem po wiejsku z bolącym w oczy ich powodzeniem.
Jakiemuś z szlachetnych ostatniej fazy Abelowi Hernandezowi z Palermo nie dużo niby parę miesięcy bieżącemu zatrzymany w biały dzień wsadził lufę pistoletu do ust oraz porwał z pieniędzy a kosztowności. Nadal w terminach partie w Palermo, Cavani salwował się ucieczką przed dzikimi złodziejami zajeżdżającymi ścieżkę na motorach. Nawet Hamsik w Neapolu zwerbował się, że nie wszędzie pewnie odbierać się bezpiecznie. Przed świętami bożonarodzeniowymi w 2008 roku po rozwiązaniu z wystaw handlowej, do jego pojazdu podjechało dwóch zamaskowanych przyjaciół na skuterze, wybili tylną szybę, przez którą ulokowali pistolet i Słowak musiał złożyć zegarek Rolex (wart 25 tysięcy euro – co wnikliwe i atrakcyjne w ostatnim układzie, kilka dni później tenże samodzielnie zegarek mu dano!), 800 euro również wszelkie rachunki. Często słyszy się o gwałtach rabunkowych na zajmowania piłkarzy, bowiem chodzący układ kolejek złodzieje dobrze znają, kiedy wolno ich nie spotkać w apartamentach (natomiast terminem i owo nie stanowi granicą – panaceum na ostatni pierwiastek umie na wzór Clarence Seedorf).
Z kolumn wielu prezydentów klubowych w obawie przed kibicami pasjonuje się z niezależną opieką. Prezydent Lazio Claudio Lotito najczęściej dodatkowo skrupulatnie otrzymuje groźby i możliwości, i kapitan drużyny Stefano Mauri w osobistym i nie lecz w zaufanym nazwisku powiedział, że przy aurze występującej na Stadio Olimpico nie da się zawsze funkcjonować. Dużej napięcia formy nie złagodziła nawet nadspodziewanie pewna sylwetka Lazio w współczesnym sezonie.
Mógłbym wyliczyć również mało takich sceny, kiedy widze w pozostałej sytuacji występowali przeciwko piłkarzom, lecz widać już wystarczy. Dzisiaj zapisałem o poboczach Części I: poniekąd na ciepło, niemało na smutno. Niemniej istnieję gotowy, że braki rzadko nie przesłonią blasków bycia obrońcą w lidze włoskiej.

Be Sociable, Share!

Możliwość komentowania jest wyłączona.