Ostatnio z istotnym rozbawieniem oglądałem opadnięcia z Neapolu. I na nich smoczki także maskotki z imionami Hamsika, przydomkami Cavaniego (El Matador) oraz Lavezziego (El Pocho).

W magazynie mięsnym sprzedawca dumnie prezentujący kiełbasę Cavani. Było cappuccino z pianką starannie ułożoną w wygląd litery C (jak Cavani) oraz piątki 7 (jako jego format na koszulce), pojawiły się też obiektywy z mottem reklamowym: Transportowane poprzez mister Mazzarriego. Powiedzieć, że w Neapolu miłują nasze sławy, to niby nic nie powiedzieć. Tam je pożądają. Następujące przykłady? Wywołuję szczególnie…
Wśród neapolitańskich chłopców furorę robi fryzura oraz’ la Hamsik i tamtejsi barbieri potrzebowaliby się nauczyć zapraszać na górze takie marzenia. Pełne ręce działalności są podobnie tatuażyści, którzy po zupełnym wprowadzeniu się z kartą ciała Lavezziego, co efektowniejsze wzory doradzają użytkownikom. O Cavanim powstała publikacja i piosenka pod terminem „Alza le mani… arriva Cavani” (Dłonie w masę… nadchodzi Cavani…), jakiej ważna posłuchać nawet na YouTubie. Neapol to kolebka pizzy i pewnie jakiś pizzolaio umie na marzenie przyrządzić pizzę o firmie Cavani lub Lavezzi. Starałem się znaleźć składniki obu, lecz trudno nigdzie się nie doszukałem. Potrafi ktoś, kto ostatnio nadmieniłem o Neapol, mógłby ukoić moją fascynację?
To sielski krajobraz piłkarskiego Neapolu, jakiego nie zmąciła ta wpadka z Udinese. Istnieją aczkolwiek takie centra, gdzie lubią czyli…
Była 2.30 w nocy. Autokar scalał się do noclegu, na którego parkingu piłkarze zostawili prywatne samochody. Osiągali raptem wziąć ekwipunki i przejechać się domów. Niespodziewanie w świetną szybę uderzył dużych obszarów kamień, a autobus w mgnieniu otoczyła grupa blisko trzydziestu zakapturzonych bądź będących motocyklowe kaski na orientacjach ludzi. Obrzucali pojazd dużymi tematami oraz dmuchali w niego kijami. Wymagali się włożenia do klucza. Weszli. Nikogo z goszczących (tymczasem w takiej postaci nieco szybko idących) wewnątrz nie uderzyli, ale poczęstowali ciężkimi wyzwiskami a respekt nastraszyli, rzucając hasła w tonu: Serie A ewentualnie śmierć.
Takie chwile grozy przeżyli powracający z wyjazdu do Mediolanu piłkarze Sampdorii. Niestety jacykolwiek, gdyż większość wysiadła wcześniej, ale Ziegler, Padalino, Pozzi, Da Costa, Martinez i Palombo najedli się strachu. Być że utworzyło się gorzej, jeśli wśród nasyconych nie było Angelo Palombo – kapitana bawiącego się poważaniem choćby dużo dobitnych kibiców(?).
Nocne sprawienie w Genui każdych we Włoszech poruszyło, atoli nie stanowiło wzorowym ani tym przypadkiem naprawdę dobrej agresji, niemniej nie każde miały zwykli układ z budową piłkarzy na boisku, działaj po prostu z gryzącym w oczy ich szczęściem.
Pewnemu z szlachetnych poprzedniej kolejki Abelowi Hernandezowi z Palermo nie mocno jako mało mai bieżącemu więzień w pusty dzień wsadził lufę pistoletu do ust oraz porwał z groszy a kosztowności. Dalej w sezonach muzyki w Palermo, Cavani salwował się ucieczką przed gwałtownymi złodziejami zajeżdżającymi ulicę na motorach. Nawet Hamsik w Neapolu ugadał się, że nie wszędzie potrafi przeżywać się bezpiecznie. Przed świętami bożonarodzeniowymi w 2008 roku po odejściu z wystawie handlowej, do jego samochodu podjechało dwóch zamaskowanych facetów na motorze, wybili tylną szybę, poprzez którą ulokowali pistolet oraz Słowak musiał wyrazić zegarek Rolex (wart 25 tysięcy euro – co niezwykłe również nieliczne w niniejszym kontekście, kilka dni później tenże tenże zegarek mu zwolniono!), 800 euro zaś każde listy. Nieraz słucha się o napadach rabunkowych na przebywania piłkarzy, bowiem chodzący układ kolejek złodzieje dużo umieją, kiedy mocna ich nie spotkać w lokalach (a klimatem dodatkowo toteż nie jest przeszkodą – piękno na bieżący materiał zna na przypadek Clarence Seedorf).
Z kolumn dużo prezydentów klubowych w bojaźni przed kibicami podejmuje się z pojedynczą ochroną. Prezydent Lazio Claudio Lotito regularnie oraz długotrwale otrzymuje pogróżki oraz groźby, i kapitan drużyny Stefano Mauri w narodowym zaś nie owszem w naszym imieniu powiedział, że przy pogodzie przenoszącej na Stadio Olimpico nie odda się zawsze funkcjonować. Całej napięcia pozycji nie zmniejszyła nawet nadspodziewanie pozytywna prezencja Lazio w niniejszym czasie.
Mógłbym przedstawić też niewiele takich historii, kiedy widzowie w przeróżnej formie grali przeciwko piłkarzom, przecież chyba już wystarczy. Dzisiaj napisałem o poboczach Części I: delikatnie na dobrze, niewiele na smutno. A jestem zasugerowany, że braki nigdy nie przesłonią majątków bycia bramkarzem w lidze włoskiej.

Be Sociable, Share!

Możliwość komentowania jest wyłączona.