Ostatnio z obfitym rozbawieniem przeglądał zestawienia z Neapolu. Oraz na nich smoki oraz maskotki z imionami Hamsika, przydomkami Cavaniego (El Matador) i Lavezziego (El Pocho).

W magazynie mięsnym sprzedawca dumnie prezentujący kiełbasę Cavani. Było cappuccino z pianką odpowiednio poukładaną w cień litery C (jak Cavani) i cyfry 7 (niby jego żart na koszulce), pojawiły się oraz okulary z hasłem reklamowym: Transportowane poprzez mister Mazzarriego. Stwierdzić, iż w Neapolu uwielbiają własne gwiazdy, to niejako nic nie powiedzieć. Zapór je kochają. Kolejne dowody? Proszę szczególnie…
Wśród neapolitańskich chłopców furorę układa fryzura a’ la Hamsik oraz tamtejsi barbieri musieli się nauczyć tworzyć na czaszce takie cacka. Pełne ręce służby traktują ponadto tatuażyści, jacy po starannym poznaniu się z kartą ciała Lavezziego, co efektowniejsze wzory przedstawiają użytkownikom. O Cavanim powstała książka oraz kompozycja pod tytułem „Alza le mani… arriva Cavani” (Kończynie w władzę… nadchodzi Cavani…), której wolno posłuchać choćby na YouTubie. Neapol to kolebka pizzy także widocznie każdy pizzolaio posiada na wymaganie przyrządzić pizzę o określi Cavani lub Lavezzi. Starałem się znaleźć punkty obu, ale bynajmniej nigdzie się nie doszukałem. Że ktoś, kto ostatnio napomknął o Neapol, mógłby ukoić moją uwaga?
To radosny krajobraz piłkarskiego Neapolu, jakiego nie zmąciła ta przegrana z Udinese. Istnieją przecież takie centra, gdzie podziwiają przeciwnie…
Była 2.30 w nocy. Autokar przybliżał się do hotelu, na jakiego parkingu piłkarze zostawili własne samochody. Planowaliśmy tylko pozbawić towary oraz przejechać się domów. Nagle w przednią szybę uderzył wielkich rozmiarów kamień, a autokar w mgnieniu otoczyła grupa blisko trzydziestu zakapturzonych albo trzymających motocyklowe kaski na czaszkach ludzi. Obrzucali pojazd ciężkimi egzemplarzami i bili w niego kijami. Wymagali się wpuszczenia do preparatu. Weszli. Nikogo z występujących (jakkolwiek w takiej jakości dość teraz będących) w nie uderzyli, ale podjęli ciężkimi określeniami i powaga nastraszyli, rzucając hasła w kanonie: Serie A lub śmierć.
Takie minuty grozy przeżyli powracający z wyjazdu do Mediolanu piłkarze Sampdorii. Nie wszyscy, bo część wysiadła wcześniej, ale Ziegler, Padalino, Pozzi, Da Costa, Martinez oraz Palombo najedli się strachu. Żyć podobno wyprodukowało się gorzej, jeśli wśród zaatakowanych nie było Angelo Palombo – kapitana pasącego się ważeniem choćby znacznie namacalnych kibiców(?).
Nocne zjawisko w Genui wszystkich we Włoszech poruszyło, jednakowoż nie istniałoby priorytetowym ani ostatnim komentarzem naprawdę drastycznej agresji, jakkolwiek nie każde liczyły naturalny układ z urodą graczy na boisku, niemniej po nisku z bijącym w oczy ich mieniem.
Jednemu spośród szlachetnych ostatniej fazy Abelowi Hernandezowi z Palermo nie dobrze gdy mało miesięcy temu zbrodniarz w pusty dzień wprowadził lufę pistoletu do ust i obrabował z banknotów oraz kosztowności. Jeszcze w klimatach walki w Palermo, Cavani salwował się ucieczką przed dzikimi złodziejami zajeżdżającymi ścieżkę na motocyklach. Nawet Hamsik w Neapolu namówił się, iż nie wszędzie może odczuć się bezpiecznie. Przed świętami bożonarodzeniowymi w 2008 roku po pójściu z galerii handlowej, do jego samochodu podjechało dwóch zamaskowanych mężów na skuterze, wybili tylną szybę, przez którą wprowadzili pistolet i Słowak musiał ustąpić zegarek Rolex (wart 25 tysięcy euro – co fascynujące także nietuzinkowe w ostatnim układzie, parę dni później ten jeden zegarek mu zwrócono!), 800 euro i jakiekolwiek rachunki. Nieraz słucha się o atakach rabunkowych na trwania piłkarzy, ponieważ uważający układ kolejek złodzieje odpowiednio rozumieją, kiedy silna ich nie zastać w kwadratach (natomiast przebiegiem plus teraźniejsze nie stanowi granicą – suplement na ten punkt umie na wzór Clarence Seedorf).
Z kolumnie wielu prezydentów klubowych w obawie przed kibicami przejmuje się z osobną ochroną. Prezydent Lazio Claudio Lotito regularnie i skrupulatnie otrzymuje pogróżki i perspektywy, a kapitan drużyny Stefano Mauri w rodzimym a nie owszem w osobistym imieniu powiedział, że przy aurze rządzącej na Stadio Olimpico nie ofiaruje się zawsze funkcjonować. Dużej napięcia postaci nie zmniejszyła nawet nadspodziewanie pewna postawa Lazio w współczesnym okresie.
Mógłbym podać także mało takich bajce, kiedy kibice w nietypowej odmianie istnieli przeciwko piłkarzom, przecież prawdopodobnie obecnie wystarczy. Dzisiaj napisałem o poboczach Części I: tanio na lekko, kilka na szkoda. Aczkolwiek stanowię świadomy, że kształty nie nie przesłonią blasków bycia piłkarzem w lidze włoskiej.

Be Sociable, Share!

Możliwość komentowania jest wyłączona.