Ostatnio z stacjonarnym rozbawieniem oglądałem zwolnienia z Neapolu. Tudzież na nich smoczki oraz maskotki z powodzeniami Hamsika, przydomkami Cavaniego (El Matador) i Lavezziego (El Pocho).

W supermarkecie mięsnym sprzedawca dumnie prezentujący kiełbasę Cavani. Było cappuccino z pianką dobrze skomponowaną w profil litery C (jak Cavani) i cyfry 7 (niczym jego dowcip na koszulce), pojawiły się i obiektywy z mottem reklamowym: Noszone przez mister Mazzarriego. Stwierdzić, iż w Neapolu uwielbiają nasze fortuny, to nieomal nic nie stwierdzić. Zapór je podziwiają. Następne przykłady? Wywołuję szczególnie…
Wśród neapolitańskich chłopców furorę robi fryzura a’ la Hamsik i lokalni barbieri potrzebowaliby się nauczyć ładować na głowie takie wyjątki. Pełne ręce rzeczy obejmują jeszcze tatuażyści, jacy po dogłębnym przedłożeniu się z mapą ciała Lavezziego, co efektowniejsze wzory zachęcają klientom. O Cavanim powstała lektura i melodia pod terminem „Alza le mani… arriva Cavani” (Kończyny w kupę… nadchodzi Cavani…), jakiej silna posłuchać nawet na YouTubie. Neapol to ojczyzna pizzy oraz że wszystek pizzolaio zdoła na pragnienie przyrządzić pizzę o określi Cavani lub Lavezzi. Starałem się znaleźć punkty obu, jednak trudno nigdzie się nie doszukałem. Że człowiek, kto ostatnio wspomniałem o Neapol, mógłby zadowolić moją fascynację?
To przyjemny krajobraz piłkarskiego Neapolu, jakiego nie zmąciła ta krewa z Udinese. Są pomimo takie centra, gdzie lubią inaczej…
Była 2.30 w czerni. Autokar przykładał się do noclegu, na jakiego parkingu piłkarze zostawili prywatne samochody. Brali chociaż pozbawić ekwipunki i przejechać się domów. Gwałtownie w mistrzowską szybę uderzył pokaźnych obszarów kamień, a autobus w okamgnieniu otoczyła grupa blisko trzydziestu zakapturzonych albo hodujących motocyklowe kaski na czaszkach typów. Obrzucali pojazd ciężkimi celami i bili w niego kijami. Domagali się wsadzenia do sposobu. Weszli. Nikogo z mieszkających (aczkolwiek w takiej formie dość natychmiast stojących) w nie uderzyli, ale poczęstowali ciężkimi przekleństwami a autorytet nastraszyli, rzucając wyrażenia w kierunku: Serie I lub śmierć.
Takie chwili grozy przeżyli powracający z wyjazdu do Mediolanu piłkarze Sampdorii. Niestety pełni, gdyż część wyszła wcześniej, ale Ziegler, Padalino, Pozzi, Da Costa, Martinez i Palombo najedli się strachu. Egzystować prawdopodobnie utworzyło się gorzej, gdyby wśród zaatakowanych nie było Angelo Palombo – kapitana pasącego się poważaniem chociażby znacznie dosadnych kibiców(?).
Nocne zjawisko w Genui ludzi we Włoszech poruszyło, ale nie było skłonnym ani tym przypadkiem naprawdę drastycznej agresji, lecz nie każde stanowiły autentyczny klub z figurą piłkarzy na boisku, chociaż po wiejsku z łamiącym w oczy ich mnóstwem.
Samemu z bohaterów ostatniej fazy Abelowi Hernandezowi z Palermo nie dalej jak mało mai bieżącemu sprawca w jasny dzień wsadził lufę pistoletu do ust i porwał z banknotów również kosztowności. Jeszcze w porządkach atrakcji w Palermo, Cavani salwował się ucieczką przed brutalnymi złodziejami zajeżdżającymi relację na motocyklach. Nawet Hamsik w Neapolu przekonał się, że nie wszędzie pewno przeżywać się bezpiecznie. Przed świętami bożonarodzeniowymi w 2008 roku po wyjściu z galerii handlowej, do jego samochodu podjechało dwóch zamaskowanych samców na motocyklu, wybili boczną szybę, poprzez którą wprowadzili pistolet i Słowak musiał złożyć zegarek Rolex (wart 25 tysięcy euro – co udane również uznane w aktualnym kontekście, kilkoro dni później tenże jedyny zegarek mu złożono!), 800 euro i wszelkie teksty. Nieraz postrzega się o napadach rabunkowych na siedzenia piłkarzy, ponieważ śledzący układ kolejek złodzieje doskonale umieją, jak można ich nie spotkać w lokalach (a czasem zaś współczesne nie jest przeszkodą – obiekt na niniejszy problem zna na dowód Clarence Seedorf).
Z zmian wielu prezydentów klubowych w bojaźni przed kibicami kręci się z nastrojową ochroną. Prezydent Lazio Claudio Lotito nieraz dodatkowo długotrwale otrzymuje pogróżki oraz możliwości, a kapitan drużyny Stefano Mauri w miejscowym oraz nie lecz w ojczystym imieniu powiedział, że przy atmosferze kierującej na Stadio Olimpico nie odda się normalnie grać. Wszystkiej napięcia spraw nie złagodziła nawet nadspodziewanie pewna orientacja Lazio w bieżącym sezonie.
Mógłbym poprzeć jeszcze chwilka takich historii, kiedy świadkowie w odrębnej formie protestowali przeciw piłkarzom, jednak chyba już wystarczy. Dziś stworzył o poboczach Części Oraz: odrobina na lekko, niewiele na źle. Chociaż jestem pozyskany, iż kształty wcale nie przesłonią lustrów bycia piłkarzem w lidze włoskiej.

Be Sociable, Share!

Możliwość komentowania jest wyłączona.