Językowe gafy

Zostałam zdetronizowana! Myślałam, że ostatnie nikomu nie oddam palmy pierwszeństwa w tragikomicznych pomyłkach językowych, szczególnie od momentu, kiedy zamiast „Merci” za życzenie szczęścia na interview powiedziałam do moich 70-letnich sąsiadów „Merde”. Toż oni mi naprawdę winni życzyć, choćby nie zapeszyć – taki francuski zwyczaj. Natomiast, gdy widzicie, nie istniałoby to gwoli mnie pewne pewnego wieczoru podczas małego apero z znajomymi… Steve świecił za mnie oczami jak lis ciemną nocą, oraz tuż po zaproponował mi wybranie się na jakikolwiek kurs językowy uświadamiający, choćby nie przeklinać przy sąsiadach staruszkach.

A owszem właśnie oto wyczerpała się na kurs francuskiego. Co rzeczywiście jakośtam już wspominam po francusku, ale jakośtam nie znaczy bynajmniej świetnie, i wszystka dodatkowa świadomość będzie dla mnie błogosławieństwem. Oraz egzamin B2 oraz żebym mi się przydał.

Dlatego zgodnie z regułą na badanie lektora „Dlaczego postanowiliście wyczerpać się na kurs francuskiego?” odpowiedziałam: „Oraz tam, taka kara za przeklinanie” oraz opowiedziałam moją sprawę. Na aktualne jakiś współmęczennik – Afrykańczyk Segu: „Więc więcej nic!…”

Oraz opowiedział nam bliską…

Jednak zanim przedstawię Wam pomyłkę językową Segu, muszę Wam nieco ustalić jego uroda, aby historia nabrała barw. Segu jest ciemny jak antracyt, tak, że jego rysy twarzy są aksamitnie rozmyte, a prawdziwa rzecz, która interesuje radę zatem jego ważne oczy oraz wspaniałe, białe jak śnieg zęby. Prócz tego Segu jest wszystek kolorowy. Nosi zwykle motyle, tradycyjne, afrykańskie szaty jakby na przekrój szwajcarskiej zimie oraz niesamowite czerwone, długie dredy. Kolorytu działa również kieł jakiegoś dzikusa w uchu.

Segu mówi wspaniale po francusku, ale robi jak czteroletnie dziecko. Na wstępie trochę tak rasistowsko sobie nawet pomyślałam, iż jednak francuski istnieje na chyba jego stylem narodowym, oraz pisać po prostu rzadko się nie nauczył w metodzie także ponieważ ten koszt, tymczasem owo nie jest prawda – przynajmniej według legend, którą nam opowiedział.

Segu przyjechał parę lat temuż do Szwajcarii w przedmiotu otwierania własnego interesu. Import-eksport, nie nie za bardzo pojęła czego, na może chociaż istnieje to uzależnione z afrykańską żywnością. Import żywności z Afryki do Szwajcarii tymczasem stanowi odpowiednio uciążliwy oraz –wedle spraw jaką przedstawił nam Segu – potrzebuje wielu pozwoleń, papierków, dokumentów oraz informacji. Tyle, iż kiedy Segu organizował własny biznes, nie mówił ani w ząb po francusku i pielęgnowanie mnóstwa druczków wymagało regularnego korzystania z usług prostych obywatel. Natomiast oczywiście jednej rubryki Segu zupełnie nie zrozumiał. Rubryka zwała się „Le goût” – Smak. Co tutaj w prawdzie wpisać? Jaki zapach są kurze nóżki, prosowe czipsy, czyli co tam on wydaje? Pomocny krajan podpowiedział Segu: „Tu trzeba wpisać, albo owy wyrób jest przeznaczony do jedzenia przez mężczyzn, czyli przez zwierzęta”. Tak to Segu w kolumnę „Smak” wpisał „L’homme” – człowiek. Zabrał dokumenty pod pachę oraz w własnej wysokiej kolorowej szacie wybrał się do tytułu.

Pani urzędniczka przeglądała dokument przed jego pozwoleniem, aby dać możliwość oryginalnemu Afrykańczykowi do przedstawienia ewentualnych zmian. I nagle Segu patrzy, a Szwajcarka wytrzeszcza oczy, odjeżdża gwałtownie miejscem pod ścianę i każe przerażona:

– Jednak my w Szwajcarii nie jemy ludzi!

Segu zorientował się o co bywa i odczuwa jej tłumaczyć swoim kulawym francuskim:

– Jednak ostatnie istnieje zdrowe dla pracowników!

– Ludzina nie istnieje interesująca dla ludzi!

Natomiast tak dużo, potraficie sobie wyobrazić całą sytuację!

Już natomiast, jak natychmiast to opisałam, oprócz wyraźnego aspektu komicznego sytuacji dostrzegam jednak o znacznie więcej: zniechęcenia i rasizm tej urzędniczki. Kiedy potężna funkcjonowań w wyniku sobie pomyśleć, iż owy niezwykły barwny ptak, który dokładnie stanowi punkty z francuskim deklaruje, że wybiera do Szwajcarii importować marynowane pośladki czy policzki w sosie własnym?

Be Sociable, Share!

Możliwość komentowania jest wyłączona.