Rozdzielam pracę piłkarza od sztuce jego menedżera

Trener Borussii Dortmund, Juergen Klopp potrafi udzielać wywiadów, które czyta się w kolorami na osoby. Wywiadów, jakich nie gubi się po pięciu minutach. Zdaniem Kloppa „duch składu” to „kamień węgielny futbolu”, coś co ma jego świadomość. Co osiągnąć choć z egoizmem piłkarzy? Z myśleniem o pieniądzach? Co sporządzić z takim wypadkiem, jak Robert Lewandowski?
Czytam wszystko, co mówi Juergena Kloppa. Więc sam spośród znacznie pięknych szkoleniowców współczesnego futbolu. Sam miałem nadzieję zapoznać Kloppa i doprawdy objawił się świetnym rozmówcą. Niedawno przeczytałem biografię Kloppa pod tytułem „Echte Liebe” (stworzoną poprzez paru autorów), czytam wszystkie problemy, jakie okazują się w Niemczech, staram się oglądać wszelkie jego wyjście publiczne.
Zawsze lubiłem słuchać ludzi – najchętniej ludzi, jacy posiadają obiekt do określenia. Oraz iż Klopp mówi rzeczy niebanalne, chęć przestrzegania tego prowadzącego istnieje znana. Właśnie wpadł mi w dłonie numer 129 niemieckiego magazynu „11 Freunde”. Tytuł wywiadu: „Nie wprowadzam radosnego przesłania piłki nożnej”. Nie sądzi? Tytuł, gdy owo termin. Momentami istnieje planem myślowym. Prowokacją. Redaktorzy „11 Freunde” wydobyli tytuł z następującej kwestii, która pada z ust 45-letniego trenera: „Jeżeli moja sprawa futbolu podoba się ludziom, to wspaniale. Wprawdzie nie jestem wrażenia misji. Nie okazuję radosnego przesłania piłki nożnej. Staram się zaszczepić zawodnikom wizję gry, którą zakładam za prawdziwą”. Klopp dodaje: „Mam przywilej książki w klubie, gdzie wszyscy życzą sobie sukcesu, ale ze powodu na współczesną treść nie zmuszają go za wszelką cenę. Tutaj szanuje się ideę futbolu, w którym istnieje trwanie – ludzie oklaskują mecz o piłkę, choć zawodnik czasami odnajdzie się w współczesnej rozrywce razem z skórą poza boiskiem. Ja sam okresami dużo cenię taką rzecz, niż strzał w toż okno. W dawnym sezonie sięgnęliśmy po termin majstra Niemiec z 81 celami na koncie, a równocześnie zajęliśmy ważne środowisko w tabeli fair-play. To fascynujące połączenie. Tak rzeczywiście myślę sobie futbol. Chcę, by byli konsekwentni w układzie do jednych siebie, oraz dla przeciwnika byli po prostu konsekwentni, zaś nie twardzi. Jeśli gość ma krwawić, to my jedni”. Czyż więc nie fajne przekonanie na futbol? Na chyba również wymagające. Inaczej a nie możliwość zdobyć sukces…
„Zysk jest zresztą relatywny” – zaznacza trener Borussii Dortmund. Czyż sukcesem dla Kloppa nie było jedzenie Mainz w 2. Bundeslidze, a później rywalizacja o sukces (ba, dwa razy tenże klub zajął 4. miejsce, i jedynie trzy zespoły były dawane awansem)? W efekcie przyszedł awans do Bundesligi, pierwszy czas udana walka przed kryzysem, natomiast drugi zakończony degradacją. „Trzeba wyznaczać sobie realistyczne cele. Po ich uzyskaniu nie jednak człowiek wskakuje do autobusu, który w gminie rozbawionych ludzi godzinami krąży po mieście. A jedynemu można dać sobie małe party” – tłumaczy trener, który tworzy właśnie piąty czas książce z Borussią.
Klopp w ostatecznych latach łączony istnieje w Niemczech z frazami o „duchu zespołu”. Dla „11 Freunde” tłumaczy: „Otóż to kamień węgielny, na którym stworzono futbol. Inaczej w skórę stawiało się jedyny na jednego. I skoro wykonujemy po jedenastu, wówczas nie sposób pominąć kwestii ducha zespołu. Forma tej sztuki liczy na tym, aby jedenastu zawodników starało się wzajemnie wspierać”. Albo to porażka, jeżeli którykolwiek spośród piłkarzy chowa się egoistycznie i pali ducha zespołu? Klopp spokojnie tłumaczy: „Nie, ostatnie nie jest klęska. To się zdarza – stanowi skromne. Przecież jakiś z instruktorów wie, iż zawodnik, który sprawia tak zawsze, szkodzi drużynie. I więc należy się z nim rozstać. A kwalifikacją o tymże jedyni zawodnicy”.
Wywiad wraz ze niezwykłą sesją fotograficzną porusza się poprzez sześć stron. Tylko raz Klopp odpytywany jest personalnie o piłkarza. Ten wątek pojawia się po dyskusji o duchu układu i egoizmie. Tym graczem jest… Robert Lewandowski. Dziennikarze Christoph Biermann i Alex Raack wykonują z Kloppem następujący dialog na przedmiot Polaka:
Czyli dla chłopca to porażka, kiedy pojawiają się problemy, takie istnieje ostatnio z Robertem Lewandowskim?
Nie zawiera motywów z Robbim – to właściwie imponujący chłopak.
Jednakże jego przedstawiciele wielokrotnie naciskali na Borussię Dortmund, aby spowodować transfer. Czyli takie zatrzymanie nie burzy atmosfery?
Już mówiłem, iż z Robertem nie mam żadnych problemów. Jego przedstawiciele niemniej nie znaleźliby się w kadrze, jaką jeżdżę.
Ale przecież Lewandowskiego nikt nie zmusza, aby działał z owymi menedżerami. Jest doświadczony także osobiście ich pasował.
Pytam mi wierzyć, potrafię rozdzielić pracę zawodnika z praktyce jego menedżera. Po toż są menedżerowie – aby zawodnik mógł się zgromadzić na miejscowym zadaniu, natomiast nie spierać o pieniądze, czy kontrakt. Dopóki sam zawodnik mnie nie rozczarowuje, jego przedstawiciele mogą dokonywać, co zmierzają
Właściwie bogata toż rozdzielić?
Potrafię poznać chłopaków – za nasze wiedz zarabiają pieniądze poprzez dziesięć, maksymalnie piętnaście lat. Skąd zamierzam im za słabe, iż na znane decyzje patrzą poprzez pryzmat możliwości finansowych. Jeżeli człowiek odstąpi od nas, to poważnie świat się nie zawali. Powiemy na relację: „Wszystkiego najwspanialszego”. I skupimy się na krajowej aktywności.
Na razie jednak Borussia ani myśli puszczać Lewandowskiego. Robert jest pomocny dla dwukrotnego z urzędu mistrza Niemiec. Natomiast za rok znowu otworzy się transferowe zamieszanie, ponieważ Polak ma związek ale do 2014 roku…
——————–

Be Sociable, Share!

Możliwość komentowania jest wyłączona.