Dbaj o jamę ustną w ciąży!

W ciąży organizm przyszłe mamy domaga się szczególnej uwagi. Funkcjonowanie poszczególnych narządów ma pomysł nie ale na samopoczucie ciężarnej, a również rozwój maluszka. Dlatego osoba w ciąży powinna pamiętać też o tak zdecydowanych oraz elementarnych pracach jak dobre mycie zębów. Jak myśleć o higienę jamy ustnej w ciąży?
Myślenie o odpowiednią higienę jamy ustnej istnieje w ciąży istotne z dwóch powodów. Ważnym jest wpływ chorób przyzębia i dziąseł, kamienia nazębnego oraz próchnicy na rozwój dziecka. Według najnowszych badań schorzenia te, szczególnie gdy trwają w Oraz kwartale ciąży, mogą rzutować na budowanie się małego organizmu także w konsekwencji przydać się do przedwczesnego porodu i niskiej wagi urodzeniowej dziecka. Choroby jamy ustnej zwiększają również ryzyko zakażeń okołoporodowych.
Drugim powodem, dla jakiego warto zadbać o zdrowie jamy ustnej w ciąży, jest temat, który pojawia się gdy zaistnieje konieczność leczenia stomatologicznego. W sukcesie wystąpienia dolegliwości bólowych i trudniejszych kolei w terenie zębów pacjent kwalifikuje się zwykle na znieczulenie, a stomatolog śmiało czerpie z potencjalnych form diagnostyki (RTG zęba) oraz pomagania (antybiotyk). W chce nie stanowi zatem takie proste. Problemy, jakie mogą przyjść w obu przykładach mogą negatywnie wpłynąć na wolę i dziecko, dlatego należy zrobić wszystko, by zęby były skończone na chcę i w klimacie jej utrzymywania nie nastręczały dodatkowych kłopotów, oraz przede każdym – stresu.
Jeśli przed rozpoczęciem starań wybrałaś się na uwagę stomatologiczną oraz podjęłaś działanie, to obecnie połowa sukcesu. Wymagasz ale pamiętać, że charakterystyczna dla ciąży burza hormonalna pamięta więcej nacisk na wygląd jamy ustnej. Najczęstszą dolegliwością ciążową w tym kręgu są krwawiące dziąsła. Problem pojawia się nawet przy bardzo wrażliwym szczotkowaniu zębów, bowiem dziąsła – wskutek rozszerzonych naczyń krwionośnych – są szczególnie wrażliwe na nacisk.
Jak sobie spośród nimi rozmawiać? Kluczem jest łatwe oraz przyjazne mycie zębów. Wiele ciężarnych, chcąc ochronić dziąsła przed bólem, szczotkuje zęby krótko i niedokładnie, zaś toż istnieje dla jamy ustnej również dużo poważne niż krwawienie dziąseł. O dużo skuteczniejszym tonem jest większe, nawet 4- lub 5-minutowe, szczotkowanie z zachowaniem miękkiej szczoteczki, przy jak najmniejszym nacisku (przecież nie omijaniu) dziąseł. Ważne, by pamiętać jeszcze o higienie języka, oraz i stosowaniu przeciwbakteryjnego płynu do prania jamy ustnej (bezpiecznego dla lalek w ciąży!) oraz nici dentystycznej.
Czasem wywiad z krwawiącymi dziąsłami lub nowe chorobie w obszarze jamy ustnej w ciąży powodują konieczność wizy-ty u stomatologa. Nie potrzebujesz się ich bać. Poinformowany o twoim ulubionym bycie specjalista, dołoży wszelkich starań, by rozwiązać twój problem przy użyciu jak najszybszej uwag. Jeżeli doszło do zapalenia dziąseł, dentysta poleci ci specjalną pastę i/lub żel łagodzący ból. W przypadku poważniejszych zabiegów, również nie jest warunków do zmartwień. Oczyszczanie i wykonywanie braków jest niepewne i skutecznie wytwarzane poprzez większość stomatologów. Możesz i otrzymać znieczulenie miejscowe, choć nieco inne niż standardowo (nieobkurczające dodatkowo naczyń krwionośnych). Nie dysponuje też przeciwwskazań do leczenia ortodontycznego i protetyki – zakładania koron, mostów i protez.

Więcej trudności przynosi dopiero leczenie kanałowe, do jakiego stomatolog potrzebuje zdjęcia rentgenowskiego zęba i otwarcia antybiotyku. W tak koniecznych przypadkach prześwie-tlenie uzyskuje się z użyciem dodatkowych środków ostrożności (osłonięcie brzucha specjalnym fartuchem i wykorzystanie nowych technologii rentgenowskich), a antybiotyk kształtuje się na bazie substancji z szkoły penicylin lub innych, bezpiecznych dla mamy i dziecka. Warto jednak pamiętać, by wizyty u dentysty w ciąży ograniczyć do minimum. Wszelkie zabiegi, jakie mogą poczekać – choćby wybielanie czy zakładanie implantów – lepiej odstawić na umiarkowany i estetyczny okres po narodzeniu dziecka. Dzięki temu unikniesz dodatkowych zmartwień i skoncentrujesz się na tym, co w obecnym czasie najważniejsze – zdrowiu maluszka a prawym samopoczuciu.

Schorzenia tkanek przyzębia, w współczesnym zapalenia dziąseł, mogą działać nawet 70 proc. populacji. A jak podkreślają badania, wśród osób będących na punkty z dziąsłami nauka o przyczynach ich wynikania oraz technologiach zapobiegania jest ograniczona.

Najczęściej za stan zapalny dziąseł widoczne są będące w jamie ustnej bakterie. Wraz z resztami pokarmu i złuszczonymi komórkami naskórka stanowią one płytkę nazębną – lepką bezbarwną powłokę, która narasta, skoro nie jest właśnie usuwana podczas codziennego szczotkowania. W płytce nazębnej początkowo dominują Gram-dodatnie paciorkowce. Po trzech tygodniach pojawiają się Gram-dodatnie Actinomyces oraz Gram-ujemne Fusobacterium, Veilonella i Treponema. Bakterie aktywują reakcję zapalną oraz odpowiedź immunologiczną gospodarza.

Drinkom ze efektów może istnieć rozwój stanów zapalnych tkanek przyzębia. Infekcje przyzębia mogą stanowić dochód w przebiegu wielu innych chorób ogólnych, przesuwających się w różnych narządach i kształtach. Mają prestiż na rozwój ryzyka rozwoju udaru mózgu, cukrzycy, miażdżycy czy zawału mięśnia sercowego. Udowodniono również, że kobiety ciężarne z zapaleniem przyzębia ryzykują przedwczesnym porodem i urodzeniem dziecka z nieliczną wagą urodzeniową.
Jak dociera do wzroście stanu zapalnego?

W czasie kilku godzin od dokładnego wyszczotkowania zębów bakterie kolonizują ich powierzchnię. Trwa to przede wszystkim na dróg dziąseł a w okolicach międzyzębowych. Z biofilmu płytki są uwalniane toksyny bakteryjne, enzymy oraz kwasy organiczne, które wkraczają do nabłonka dziąsłowego, na skutek czego podchodzi do stworzenia stanu zapalnego. Oraz stale rozwijająca się płytka nazębna doprowadza do wzmożonej produkcji cytokin prozapalnych w tkankach. Nieleczony stan zapalny dziąseł robi się w przewlekły stan zapalny całego przyzębia, aż w końcu może zmierzać do stanu zapalnego oraz następstw ogólnoustrojowych.

Alarmujące objawy

Zapalenie przyzębia otwiera się stopniowo. Pierwszym niepokojącym objawem jest popularne dla zapalenia dziąseł krwawienie podczas szczotkowania i mycia zębów nicią dentystyczną. Na tak wczesnym etapie kolei są odwracalne, gdyż kość i tkanka łączna, które chronią zęby w zębodole, nie są jeszcze objęte procesem chorobowym. Nieleczone jedzie do umiarkowanego zapalenia przyzębia. Dochodzi tutaj do trwałego uszkodzenia kości i włókien utrzymujących ząb w zębodole.

Jeżeli zauważysz u siebie takie objawy, jak zaczerwienienie, obrzęk i ból dziąseł, krwawienie podczas mycia oraz czyszczenia nicią dentystyczną, zatrzymanie się dziąseł lub ich oddzielenie od zębów, nierówny zgryz, wysięk ropny kieszonek dziąsłowych, a dodatkowo nieświeży oddech z nieprzyjemnym dodatkiem w ustach, zacznij jak najszybciej działać. Na grę o duży uśmiech nie istnieje dodatkowo za późno. Bagatelizowanie tych objawów może doprowadzić do wzroście zaawansowanego zapalenia przyzębia. Kości podtrzymujące zęby ulegają zniszczeniu, poprzez co zęby mogą się przesuwać, będąc okazją nieprawidłowego zgryzu. Zaniedbania doprowadzają do sprawy, gdy niezbędne stoi się usunięcie zębów poprzez stomatologa.
Profilaktyka podstawą sukcesu

W układu z ważnym zagrożeniem które posiadają dla zdrowia choroby zapalne przyzebia, potrzebne jest kompleksowe chronienie im. Najistotniejsza jest gra z płytką bakteryjną i osadem nazębnym, które potrafią stanowić przyczyną powstania procesu zapalnego. Podstawą profilaktyki jest dobór odpowiedniej pasty do zębów, płynu do mycia jamy ustnej oraz szczoteczki, które pomogą zapobiec wystąpieniu stanu zapalnego lub złagodzą jego końce..

Właściwa higiena jamy ustnej w sześciu krokach:

Przeciętny czas szczotkowania zębów w Polsce to 32 sekundy. To zbyt krótko! Szczotkuj zęby przynamniej dwa razy dziennie po 2-5 minut.
Dobre produkty osiągniesz, używając szczoteczki, która pozwoli oraz na starcie przestrzeni międzyzębowych i sprawnie usuwa płytkę nazębną. Dodatkowo hamuje rozwój płytki nazębnej, tworzenie nowej tani oraz efektywnie zapobiega stanom zapalnym i podrażnieniom dziąseł.
Szczotkując zęby nie zapominaj o środowiskach, w jakich szczególnie przedstawiają się bakterie – o języku, dziąsłach, policzkach.
Sama szczoteczka nie wystarczy. Miej o stosowaniu płynów do prania jamy ustnej oraz nici dentystycznych, które pomogą usunąć płytkę z dziedzinie międzyzębowych dodatkowo będą działać grę z bakteriami oraz łatwą nazębną.
Codziennie pytaj o prawidłową higienę. Najlepszym sposobem profilaktyki zapalenia dziąseł jest istotne, codzienne usuwanie płytki nazębnej.
Często odwiedzaj stomatologa w punkcie profesjonalnego czyszczenia – istnieje toż brak, który usuwa płytkę i osad nazębny. Dentysta pomoże ci też wybrać drogi i produkty najbardziej dobrane do twoich spraw w obszarze higieny jamy ustnej.

Be Sociable, Share!

Możliwość komentowania jest wyłączona.