Technologia i jej możliwości

winMicrosoft SharePoint jest platformą webową podejmowaną poprzez firmę Microsoft Inc., która została wydana po raz pierwszy w 2001 roku oraz jest dzisiaj sam z najtańszych w granic światowej systemów intranetowych. Pierwotnie kojarzona wyłącznie z rozwiązaniami korporacyjnymi (w szczególności wewnętrznymi, branymi w szybkich zagranicznych firmach), w tych wersjach zdecydowanie rozszerzyła swoje zdolności oraz pole zastosowań, wkraczając – co prawda również często do sektora wielkich firm – na plac polski. Zwracając się do informacjach emitowanych przez Microsoft Inc., Sharepoint w latach 2006 – 2011 został przekazany w ponad 36 milionach egzemplarzy.
Platforma korzysta z długiego wachlarza technologii webowych oraz bazodanowych, posiadając również specyficzny interfejs użytkownika, przez jakichś – szczególnie bardziej doświadczonych użytkowników – miany za przejrzysty i ergonomicznie pokazujący bogactwo opcji, poprzez różnych – głównie nieprzyzwyczajonych – uważany za odpychający. Jako aplikacja webowa zapewnia skalowalność (dostosowywanie aplikacji do wymagań biznesowych firmy poprzez dobór dobrych funkcji oprogramowania), kompatybilność z rozwiązaniami cloud computingu (tzw. chmury) też bardzo zróżnicowany szereg opcji, pomagając zarządzać zadaniami/aplikacjami w zdecydowanie uproszczony sposób, szczególnie jeżeli cała firma korzysta z kolejnych rozwiązań microsoftowych.
Aplikacja zapewnia trzy podstawowe typy funkcjonalności:
Dotyczące tworzenia zawartości i decydowania interfejsami: Tworzenie stron informacyjnych, list, obiektów przedstawiających się m.in. z kolejnymi programami organizowanymi poprzez spółkę z siedzibą w Redmond, np. Excelem (dane pochodzące z arkuszy kalkulacyjnych: import/eksport) oraz Outlookiem (konfiguracja kalendarzy, zestawienie powiadomień mailowych),
Dotyczące grup oraz komunikacji: tworzenie blogów oraz komentowalnych wydarzeń, całościowe zarządzanie workflowami,
Dotyczące szeroko pojętego przechowywania plików: hostowania plików, zarządzania grupami oraz metadanymi.
Dzięki połączeniu wysoko wymienionych możliwości platforma jest powszechnie stosowana jako instrument pozwalający na centralne zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa. SharePoint udostępnia również zaawansowane mechanizmy autoryzacji oraz autentykacji do dużych treści zarówno dla pracowników organizacji, jak także kobiet spoza firmy.
Najpopularniejszym prawdopodobnie oferowanym elementem istnieje właściwie zwany Web-part: specjalna sekcja, jaka zapewne żyć zapisywana na stronach. Typowe użycie dotyczy:
Wyświetlania zróżnicowanych, zarządzalnych z rządu interfejsu użytkownika i interfejsów programistycznych, zawartości nie czerpiących z zewnętrznych zasobów a też Wyświetlania zawartości z dokument i bibliotek (za pośrednictwem XSLT oraz CAML).
Z technicznego punktu widzenia SharePoint jest postawiony na frameworku ASP.NET. Ogranicza się toż z całym bagażem konsekwencji: potrzeby umieszczania w stylu wspieranym poprzez ostatnią platformę, odpowiedniej konfiguracji serwera i mienia lub zgody ze lekarzami (programistami oraz administratorami) wyspecjalizowanymi w rozwiązaniach bazujących na platformie .NET. Większość spośród nich – także w części wdrażania produktu, kiedy oraz życia – ma z drinka z dwóch sposobów IDE: SharePoint Designer (dedykowany, otwarty na licencji „otwartej”) oraz Microsoft Visual Studio (szczególnie w grup 2010 oraz 2013, płatny, którego jednym z składników są narzędzia do prowadzenia SharePointem). Platforma używa standard OpenXML dla integracji z kolejnymi programami Microsoft Office, zapewniając raczej bezproblemową komunikację między innymi ze wspomnianymi wcześniej aplikacjami.
Nie stanowi na wesele tak, iż aby jakkolwiek rozwinąć system – dać stronę, edytować treść, albo nawet importować dane zamknięte w arkuszach kalkulacyjnych – jest potrzeba zgodności z programistą. Platforma umożliwia bowiem również robienie i edycję zawartości via Web zarówno z rządu kodu frontowego (modyfikacja kodu HTML), kiedy dodatkowo w systemie WYSIWIG a też w stylu rozbudowanych, ale również dość przejrzystych konfiguratorów step-by-step, przy których kontrahent nie musi mieć szczegółowej wiedzy technicznej.
SharePointa można to de facto opisać jak dużo rozbudowaną aplikację dostępną webowo, która jest kolekcją stron (blogów, stron działowych), szablonów, list, bibliotek oraz i mechanizmów odbierających jak API oraz bogatych narzędzi specjalistycznych (jak na przykład wykresów Gantta, stron typu wiki). W współzależności od architektury oraz wersji systemu ogromnymi plusami są i możliwość śledzenia sprawy w praktycznie każdym rodzaju hostowanych treści, czy wysyłania powiadomień mailowych używających się do wszystkich kluczowych działań, które można traktować w ramach stosowanych elementów.
Który istnieje odbiór tej aplikacji poprzez polskich użytkowników? Trudno odpowiedzieć na owo wydarzenie inaczej niż: „Różny”. Pomimo ogromnych możliwości, które daje, programowanie backendowe (tj. rozgrywające się po części serwera) bazujące na rozwiązaniach .NET istnieje w własnych realiach wciąż zdecydowanie gorzej (i drożej) wspierane przez programistów aniżeli rozwiązania oparte nawet na językach takich jak Java lub PHP. W dawniejszych wersjach platformy, szczególnie ustawionej w niezbyt łatwy sposób, użytkownicy i testerzy zwracają ponadto uwagę na problemy z zgodnością z przeglądarkami innymi aniżeli Internet Explorer. W nowocześniejszych możliwościach problemy też są odpowiednio eliminowane. Spośród niewymienionych dotychczas zalet drinkami z najdłuższych są z pewnością naturalne konsekwencje popularności planu na zbytu zagranicznym: spora sumę dokumentacji, forów specjalistycznych oraz tutoriali: głównie ale w stylu angielskim.
Ze względu na relatywnie małą ilość firm, które specjalizują się w struktury i wzroście systemu, natomiast na znaczne wartości, SharePoint dalej jest kojarzony przede wszystkim z bogatymi firmami, nie zawierającymi się w ramach MŚP. Jednak nieustannie rozwijane rozwiązania bazujące na chmurze oraz zwiększeniu dostępności oraz skalowalności systemu mogą w najkrótszych latach poprawić ten stan rzeczy też na naszym rynku.

Be Sociable, Share!

Możliwość komentowania jest wyłączona.