Zwrot w piłce? Jaki kryzys?

Spadek w skórze? Jaki kryzys? Świat z 2008 roku obciążony jest w mocnym kryzysie gospodarczym oraz skutku nie widać, natomiast w europejskim futbolu ostatniego nie widać, nie czuć, o aktualnym się nie rozmawia. UEFA obecnie oferuje rekordowe pieniądze klubom przebywającym w Lidze Mistrzów i Lidze Europejskiej. 910 milionów euro w Lidze Mistrzów, otwartej w 1992 roku oraz uprawnieniu 210 milionów w Lidze Europejskiej, która została awansowana do życia trzy biega temu… Na bazarze transferowym hossa, jak nie, czego dowodem PSG, Chelsea, czy Zenit.

Monte Carlo zatem było miejsce, jakie aktualnie w XIX wieku przyciągało bogaczy z wszystkiego świata. Od ponad stu lat Grand Casino w księstwie Monaco to klasyczny obrazek, który pojawia się na zdjęciach, czy obrazach. Tuż przy słynna Cafe de Paris, przyciągające panów z wszelkiego globu. Przy w porcie cumuje mnóstwo statków, oraz na redzie istnieją takie, iż dech zapiera. Zapewne rosyjskich oligarchów. Zresztą Rosjanie przyczynili się w bieżących kilkunastu latach do działania księstwa nad Morzem Śródziemnym. Nie zajmuje jak wpływ świeżej kasy… Rosjanie ożywiają również futbol na Odległym Kontynencie!
W UEFA kasa lata w najidealniejsze. Warto dodatkowo prześledzić rozwój biznesu pod hasłem „Champions League”. Agencja „Team” zaprezentowała koncepcję Ligi Specjalistów na startu lat dziewięćdziesiątych. UEFA zajęła ją w spędzanie w sezonie 1992/93 i to z telewizji i sponsorów wygenerowała 24,76 miliona euro. Rozwój sektorze telewizyjnego w Europie, i dodatkowo na wszystkim świecie, spowodował, iż UEFA w każdym rozdaniu – co trzy lata – mogła sugerować nowe warunki. W sezonie 2001/2002 ostatnie istniałoby aktualnie 525 milionów euro! Dawno istniały dwie części grupowe, jednakże to prędko była poza – przesyt te nie jest słuszny. UEFA wycofała kolejną fazę społeczną i weszła 1/8 finału. Dochody początkowo trochę spadły, jednak z momentu 2006/2007 znowu nieprzerwanie jeżdżą w administrację. Poprzedni sezon wygenerował dla klubów 754 miliony euro. Obecny – dzięki stawkom za ostatnie wydanie praw telewizyjnych, niezbędnych na biega 2012-2015 – przyniósł 910 milionów. Liga Europy więc w najkrótszym sezonie prawie 210 milionów euro do porządku na związki – warto jednak dodać, iż 40 milionów powstaje z kapitałów generowanych poprzez Ligę Mistrzów. UEFA postanowiła pomóc nasze najmłodsze „dziecko”, żeby było się finansowo bardziej kuszące.
Warto nadmienić, iż krajowy rynek telewizyjny przyczynia się do biznesu UEFA, jako kilku który – nie mając rzecz prosta tych najszerszych, jak Wysoka Brytania, Niemcy, Hiszpania. W byłym rozdaniu prosta do Ligi Specjalistów oraz Ligi Europejskiej kosztowały około 20 milionów euro za sezon. Dzisiaj ta wartość przekracza 23 miliony euro! Przy braku każdej polskiej grupy chociażby w Lidze Europejskiej, określa to, że właśnie młoda jednostkę tych pieniędzy zasila polski futbol – za rundy wstępne, oraz także w konstrukcjach pakietu solidarnościowego.
Szef UEFA, Michel Platini chce wprowadzić finansowe fair-play. Pomysł jest rozpisany na biega. Francuz głosi: „Finansowe fair-play nie zakazuje kupowania, jeżeli kluby mają pieniądze, niech tracą. Nie pragniemy zniszczyć klubów, wybieramy im poradzić”. Kiedy dziennikarz mediolańskiej „La Gazzetta dello Sport” dopytuje się Platiniego o elementy, ten – trochę poirytowany, i trochę żartując – odpowiada: „Jak wy Włosi robili wiele, problem fair-play stanowił właśnie dla Francuzów. Dziś jest inaczej… Niestety posiada teraz odwrotu – nie tworzy dla mnie znaczenia, czy opowiada toż PSG, czy wszystkiego innego cechu”.
Tyle, iż PSG, Chelsea, czy Zenit St. Petersburg pokazują, że idea równoważenia budżetów związków nie jest zamiaru. I choć nie ma sensu dla współczesnych, za którymi stoją najwięksi gracze. Aby skorzystać Ligę Mistrzów, i choć morze w niej mówić, kluby – mające mocnych patronów – potrafią wariować. Zenit w ubiegłym dniu, w którym wolno było występować piłkarzy do Ligi Mistrzów, wydał 90 milionów euro. Za 26-letniego Brazylijczyka, Hulka zapłacił FC Porto 50 milionów euro, natomiast zbyt 23-letniego Belga, Axela Witsela z Benfiki Lizbona wyłożył 40 milionów euro. Chelsea – z Rosjaninem Romanem Abramowiczem w tle – wydała więcej 100 milionów euro, z czego także 70 na dwóch młodych zawodników. 21-letni Belg Eden Hazard przyszedł z Lille za 40 milionów euro, oraz 20-letni Brazylijczyk Oscar z Internacional Porto Alegre za 32 miliony euro. Szejkowie wkładający w PSG przebili a ludzi – wydali około 150 milionów euro na drugich graczy. Pewien z nich, 19-letni Lucas Moura dołoży do PSG tylko w styczniu 2013 roku. Opuści FC Sao Paolo za 40 milionów euro. Transfer Szweda Zlatana Ibrahimovica za 21 milionów z Milanu teraz na nikim nie sprawia wrażenia. I że 30-letni Bośniak ze szwedzkim dokumentem będzie znacząco zarabiał? Jest cenny tych pieniędzy!
Przełom w skórze? Jakie kryzys?! Na że nie mówi tychże potężnych, którzy funkcjonują o całe kwoty – biznesowe, polityczne, czy prestiżowe.

Be Sociable, Share!

Możliwość komentowania jest wyłączona.